Máte dlouhodobý partnerský vztah a začínáte přemýšlet o společném bydlení, na něž se těšíte, ale zároveň vás trochu děsí?
Tyto rady či tipy by vám mohly pro počátek společného bydlení trochu pomoci.
Tipy pro oba
Aby bylo společné bydlení harmonické, je potřeba si hned na jeho počátku ujasnit několik důležitých faktorů:
- Financování provozu domácnosti
Někomu vyhovuje společný účet, někdo dává přednost účtům odděleným. V případě druhé varianty je potřeba si ujasnit, jakým způsobem budou hrazeny nejen běžné výdaje potřebné pro provoz domácnosti, ale také větší investice, mezi něž patří nákup vybavení domácnosti, případné rekonstrukce a opravy nebo společná dovolená.
- Domácí práce
Především ženy pozor, možná se některá chce blýsknout před partnerem a působí jako dokonalá hospodyňka, která kromě své práce zvládne i péči o společnou domácnost: možná vám to chvíli vydrží, ale co později. Popřemýšlejte nad tím, zda by nestálo za to si péči o společnou domácnost raději rozdělit?
- Kompromisy
„My to ale doma děláme takto“, připomínají vám tato slova něco? Každý z partnerů si nese do společné domácnosti něco z té předchozí. Zkuste se společně domluvit na kompromisech, které určitě nikomu nebudu vadit.
- Společné bydlení neznamená vlastnictví
Ve vztahu má každý právo na své soukromí, to se týká třeba pošty, SMS zpráv či e-mailů. Také to neznamená, že každý z partnerů bude rušit svoje rituály či koníčky. Společné bydlení ještě neznamená omezování volného času. Je sice hezké, když budete trávit čas společně, ale občas je i malý odpočinek pro vztah přínosem.
S partnerem či partnerkou si také ujasněte pravomoci maminek. Občasné návštěvy a výpomoc v domácnosti jistě ocení každý, ale všeho moc škodí…
- Krizové situace
I v každém pohodovém vztahu se občas může objevit malý mráček, neboť společně budete trávit daleko více času. Je potřeba se připravit i na tuto situaci a v případě, že se objeví něco, s čím jeden či druhý nesouhlasí, je potřeba hledat společné řešení v klidu.