Novinky Pro maminky Rodina

Jak vypadá novorozenec ihned po narození?

Každý novorozenec prochází porodními cestami, které mohou trochu změnit jeho vzhled. Ten se během několika málo dnů upraví.

Tvar hlavy

Lebeční kůstky nejsou spojené napevno a nevytvářejí tak celistvou lebku. Z toho důvodu může mít hlavička novorozence, po porodu, méně obvyklý tvar. Mezi lebečními kostmi jsou malé mezírky, které se během porodu ztrácejí. Díky tomu se může hlavička zmenšit a miminko se tak snáze dostane ven porodními cestami. Tvar hlavičky se upraví do dvou – tří dnů po porodu.

Placatý nos

U dospělého člověka se v nose nachází kost. Tu novorozenec postrádá. Nahrazuje ji chrupavka. Díky ní se nosánek novorozence, během porodu, snáze stlačí. Nosánek se narovná za tři – čtyři týdny po porodu.

Oteklá očka

Tento jev způsobuje voda,. Její malé množství se ukládá ve tkáni pod očima. Během několika málo dnů dojde k jejímu vstřebání.

Svraštělá kůže na rukou a nohou

Objevuje se v případě, že miminko bylo dlouhou dobu v plodové vodě. Ve většině případů se objevuje u miminek, která se narodí po termínu. Kůže se srovná do několika hodin po porodu.

Jak je to s vlásky?

Miminko se může narodit bez vlásků nebo s velmi bujnou kšticí. První vlásky vypadají a nahradí je jiné. Mohou mít stejnou, ale i odlišnou barvu. Jejich množství nezáleží na množství prvních vlasů.

Máme doma chlupatce

Některá miminka se narodí chlupatá. Chlupy se nejčastěji objevují v oblasti zad – mezi lopatkami. Jedná se o pozůstatek z doby embryonálního vývoje. Nemusíte se obávat. První ochlupení zmizí během několika týdnů.

Olupování kůže

To se objevuje nejvíce v oblasti dlaní, chodidel a hlavy. Jedná se o pozůstatek pobytu v plodové vodě. Olupování kůže na hlavě nemá žádnou spojitost s lupy. Pokožka se srovná do jednoho měsíce po porodu.

Malé červené flíčky po těle

Nejčastějšími místy pro jejich výskyt jsou oční víčka, týl nebo čelo. Jedná se o malou změnu pigmentu, která se srovná do jednoho roku dítěte.