Novinky Recepty Zdraví

Babské rady IV.

V minulém díle Babských rad jsme si řekli, jak si poradit s průjmem, který často doprovází virózy. Dnes budeme řešit opak, který je zase charakteristický zejména u starších osob, které mají problémy vůbec s příjmem potravy a pravidelným vylučováním. S tím se například pojí i nepříjemné nadýmání. Jste-li mladšího data, ovšem v období klimaktéria, čtěte také…

 

Zácpa

Při velké zácpě pomáhá, když rozpustíte 1 lžičku švestkových povidel s 1 lžičkou másla a teplé sníte. Naopak jako projímadlo u někoho zabírá zelí, buď samostatné, popřípadě s haluškami.

 

Nadýmání

Pálí Vás žáha a trpíte nadýmáním? Po několik dnů denně jezte větší mrkev nastrouhanou na nerezovém jemném struhadle. Uvedené potíže navždy zmizí a navíc se nám zlepší zrak a vyčistí trávicí trakt.

 

Návaly

Do fáze klimaktéria se po čase dostane každá žena. Proto čtěte – kupte si čaj ze šalvěje v nálevních sáčcích (dostupný v lékárně). Jeden čtvrtlitrový hrnek si uvařte každé ráno a celý den jej po 2-3 doušcích pijte. Po dvou týdnech se stav pocení dostavuje již jen 1x denně a v noci vůbec.

 men domaci-leceni-babka-korenarka-290713_galerie-980

 

Hemoroidy

Při těchto problémech se doporučuje osvědčená metoda – „dědkovská rada“, a sice „po každém vyprázdnění si umýt zadek co nejstudenější vodou“.

Při zapaření si zase nesedejte na kožená neprodyšná křesla a nenoste slipy, ale volné vzdušné spodky. Po umytí bolavé místo lehce potřete nesoleným sádlem.

Při přetrvání potíží se koupejte v nálevu z usušené kvetoucí natě kokošky pastuší (tobolky). Příprava nálevu: 3 lžičky usušené nařezané natě na 1 šálek vody.