Zdraví

Jak barvy ovlivňují naše vnímání a zdraví – 1. díl

Vliv barev pomáhá obnovit emocionální rovnováhu a vyléčí i fyzické potíže. Tajemství tkví v tom, že mozek vnímá barvy stejně, jako třeba žaludek přijímá potravu.

Teplé barvy

Podporují komunikaci a pocitově člověka otevírají. Patří mezi ně červeno – fialová, červená, oranžová, žlutá či žluto – zelená. Nejsilnější pak jsou oranžová, žlutá, červená a purpurová.

  • Červená

Tato barva aktivuje energii a sexualitu, pomáhá normalizovat krevní tlak a oběhovou výměnu, je užitečná pro klouby, především dolních končetin.

Eliminuje nudu, deprese, negativní emoce. Má schopnost zahřát, proto by ji měli používat ti, kterým je neustále zima a jsou náchylní k častému nachlazení.

Máte – li pocit, že jste letargičtí a nemáte chuť nic dělat, vizualizujte si červenou barvu, zaměřte se na nějaký červený předmět.

Pokud se cítíte neustále unavení, ozdobte svůj šatník něčím červeným, na stůl dejte červené květiny, pořiďte si nějaké červené doplňky do bytu.

  • Oranžová

Oranžová je barva optimismu a radosti. Pomáhá překonávat pochybnosti o sobě, únavu, apatii, lenost, úzkost a strach. Léčí a dává sílu začít znovu.

Pozitivně působí při chorobách gastrointestinálního traktu, ledvin a močového měchýře. Vyrovnává hormonální stavy.

  • Žlutá

Tato sluneční barva aktivuje tvůrčí energii, zvyšuje koncentraci, zlepšuje paměť a schopnost rychle vstřebávat informace, dává myšlení jasnost. Pomáhá posilovat centrální nervovou soustavu, osoby dělá energičtější, pomáhá vyrovnat se s plachostí.

Žlutá barva přináší radost, důvěru, víru v zázraky, otevřenost k světu, sebekontrolu a uvědomění.

Příznivě působí na játra, žlučník, slezinu a žaludek. To je užitečné pro zdraví kůže a očí. Čistí tělo od toxinů, reguluje hmotnost, stimuluje sekreci žaludečních šťav, jež jsou nezbytné pro trávení, zmírňuje otoky a pocení.