Novinky Zdraví

Babské rady XII.

Měsíček zahradní je nejen krásná zahradní květina s výraznými žlutými či oranžovými květy (barvu způsobuje vysoký obsah karotenoidů), ale také oblíbená bylinka. Měsíček je navíc nenáročný a kvete nepřetržitě celé léto.

 Kožní záněty i menstruační bolesti

Má protizánětlivý účinek, hojí tržné rány, pohmožděniny i popáleniny. Používá se na bércové vředy i kožní záněty. Ženy by zase měly sáhnout po měsíčku při menstruačních bolestech, protože pomáhá uvolňovat křeče. Obsažené karotenoidy mají navíc příznivý vliv na zrak.

 

mesicek.d54b

 

Vnitřně i vně

Měsíček se používá jako čaj (1 lžička do šálku a 5 minut nechat vyluhovat), obklad, k zevnímu omývání, jako tinktura, olej, mast i mýdlo. V kosmetickém průmyslu se přidává do krémů, které jsou určeny pro suchou a praskající pleť.

 

mesicek

 

Měsíčková mast

Měsíčková mast má mnohaletou tradici a dříve byla v každém venkovském stavení. Základem je vepřové sádlo, které výborně proniká do kůže. Léčivá mast je tedy vysoce masticí a zanechává kůži hebkou a vláčnou. Hodí se na ošetření ran, na křečové žíly i proleženiny. Je například velmi účinná na hrubé ruce, které jsou výsledkem tvrdé práce na zahradě a používání čisticích prostředků. Pravidelné natírání masti pomůže odstranit i vyrážku, kterou kojenci mívají pod plenkami. Také v případě zevních hemoroidů se tato mast osvědčila.