Doporučujeme

Zdravá strava je základem pro náš spokojený život

Současným, postupně se rozšiřujícím trendem, je zdravá strava. Většina z nás si uvědomuje, že zdraví je velmi důležité a že jej ovlivňuje nejen pravidelný pohyb, ale i náš celkový životní styl, do něhož patří i správné stravování. Pomalu ustupujeme od nákupu polotovarů a průmyslově vyráběných pokrmů a snažíme si zdravá jídla připravovat z kvalitních potravin doma. Inspiraci pro zdravé recepty nabízí portál casnazdravi.cz. Kromě toho zde naleznete také inspiraci pro zdravé restaurace, celou řadu zajímavých článků a tipy na zdravé potraviny a různé druhy koření, které můžete využít při přípravě svých pokrmů. Podívejte se na některé tipy.

Česnek

Kdo by neznal toto koření, které si nachází své místo v každé kuchyni. Česnek je ceněn nejen pro svoji typickou chuť, ale také pro celou řadu zdravotních benefitů, které nabízí. V lidovém léčitelství je považován za přírodní antibiotikum. Kromě alicinu obsahuje také některé vitamíny (A, B, C, D) a minerály (jód, zinek, hořčík).

Mezi zdravotní benefity, které nabízí, patří pomoc v boji proti nachlazení, vysokému krevnímu tlaku, proti plísním, vysoké hladině cukru. Má antiseptické účinky, pozitivně ovlivňuje střevní mikroflóru a podporuje dobré trávení. To je jen mal výčet výhod česneku. Rozhodně neuděláte chybu, když jej zařadíte do svého jídelníčku.

Kurkuma

Jedná se o podzemní oddenek rostliny vyskytující se především v oblasti Asie. Kurkuma nachází široké uplatnění nejen v kuchyni, ale i v lidovém léčitelství. Nalezneme ji jakou součást směsi kari koření, ale lze ji použít i samostatně, především pro dochucení omáček, mas, polévek nebo rýže.

Rakytník

Jedná se o keř, v jehož listech, plodech, květech i kůře se nachází velké množství účinných a tělu prospěšných látek. Rakytník se v lidovém léčitelství používá již velmi dlouhou dobu a pomalu a jistě si nachází své místo i v našich domácnostech jako součást bylinných čajů, tinktur, sirupů nebo tobolek.

V plodech se nachází velké množství vitamínu C, jež je dobrý pro podporu imunity. Mezi další vitamíny, které nabízí patří ty ze skupiny B (B1, B2, B3, B6 a B9), D a E. Též v něm nalezneme beta karoten.