Doporučujeme

Řeč těla – co všechno o sobě nevědomky prozradíte?

Člověk si často myslí, že je tvor, který umí pečlivě hlídat své emoce a vůbec všechny své reakce. Nelíbí se vám někdo, kdo se pohybuje ve vašem okolí? Sice jej trpíte, občas spolu něco prohodíte, když musíte, ale zbytek jde mimo vás. Vždyť se pečlivě hlídáte, nikdo nic neprokoukne. Ovšem někdy vás zradí vaše tělo a neverbální komunikace, kterou často neuhlídáme.

Nepitvoř se, zůstane ti to?

Také vám to doma říkali? Někdy to šlo samo, ani jste pořádně nemuseli nic hrát a pitvořit se. Prostě mimika za vás udělá hodně a to ve chvíli, kdy chcete, ale také ve chvíli, kdy nechcete. Mnohdy vás prozradí gesta, postoj, výraz v obličeji a i to, že se jen tak mimoděk ušklíbnete a myslíte si, že to vidět nejde, ale ono to bohužel vidět jde. Dáte tak, často nevědomky najevo, že i když říkáte, že je všechno v pohodě a ten pracovní úkol vám nevadí, uvnitř si myslíte něco úplně jiného.

Zajímavostí je, že ta neverbální komunikace může o člověku odhalit spoustu informací. Tak, jako jsme výše psali, že se to může obrátit proti vám, tak to i vy můžete využít ve svůj prospěch. A často je to právě v pracovní sféře. I když vám potenciální klient říká, že danou věci nepodepíše, výraz v tváři vám napovídá, že to prostě jen zkouší, zda podlehnete a přijmete jeho podmínky.

Často můžete dát na to, že když vaše gestikulace působí příjemně, pohodově a přátelsky, budou se vám daleko lépe uzavírat obchody a budete v tom, co děláte úspěšnější. Většinou se to nedá naučit, avšak můžete se při jednání s klienty či důležitými obchodními partnery soustředit a některé vrtochy jako například pohrávání si s propiskou, sahání do vlasů, absence očního kontaktu a mnohé další, můžete odstranit. Chce to trochu cviku, práce, odříkání, ale ve světě byznysu jde o vskutku dobrý přínos.