Tajemství prvního trimestru, proč nespěchat s oznámením noviny o miminku?

Opravdu se to stalo? Když vynechá menstruace, je na čase provést těhotenský test. Dvě čárky značící pozitivitu jsou začátkem devítiměsíčního zázraku, který probíhá uvnitř ženina těla. Narození zdravého děťátka je neskutečným vítězstvím. Bohužel ne vždy hormonální bouře končí šťastně. Nevolnosti, výkyvy nálad a hormonální smršť prvních týdnů těhotenství mohou náhle a bezdůvodně ukončit šťastné vyhlídky. Samovolný potrat v prvním trimestru nastane až u patnácti procent těhotenství. O důvod víc, proč si nechat radostnou novinu v prvních týdnech pro sebe a svého partnera.

Štěstí i zoufalství

Začátky těhotenství mohou být dosti bouřlivé. Emoce jedou na plné obrátky, do toho mohou nastat krušné chvilky v souvislosti s nevolnostmi nebo zvracením. První dny prověří také vztahy mezi partnery, protože hormony pracují a může docházet k rychlému střídání nálad. Euforie může přejít v naprosté zoufalství u žen, ale psychicky náročné je toto období také pro muže, kteří mohou mít oprávněně strach z budoucnosti nebo z finančních nároků. Kde najít klid? Většina žen sedne k počítači a začne zadávat klíčová slova do vyhledávače, což nebývá nejlepší nápad.

Těhotenství „v malíčku“

Proč pročítání jednotlivých webových stránek nemusí být ku prospěchu věci? Především internet a sociální sítě jsou rájem pro různé dezinformátory a prodejce všeho možného, proto některé informace nemusí být pravdivé. A co víc, mohou být zavádějící nebo dokonce škodlivé, mohou ohrozit zdraví ženy i nenarozeného dítěte. Webové stránky Modrý koník fungují odlišně. Jedná se de facto o encyklopedii informací k těhotenství. Veškeré články nebo texty navíc podléhají kontrole odborníků, nehrozí tedy žádné riziko těhotným ženám ani jejich dětem.

První trimestr pod pokličkou

A co je nejdůležitějšího v průběhu prvního trimestru? Rozhodně musí těhotná žena zachovat klidnou hlavu a podstoupit první vyšetření u gynekologa. Nejzazším termínem je 10. týden těhotenství, kdy se už nepoužívá pro miminko výraz embryo, nýbrž plod. S veřejným ohlašováním těhotenství je dobré ještě posečkat, protože riziko samovolného potratu je ještě vysoké, ale významně klesá po ukončení 13. týdne těhotenství. Následné zahájení druhého trimestru je pro tento úkon mnohem vhodnější, nadto se zmírňují v daný čas také nevolnosti a celková slabost.