Miminko a úřady – kde všude je potřeba narození oznámit

Pro rodiče je narození miminka velmi radostná chvíle. Je to veliká událost, která změní rodinný život. Na novopečené rodiče tak čeká spoustu péče, ale také formalit, které je, po narození děťátka, potřeba vyřídit. Kam všude je nutno narození potomka nahlásit?

Návštěva matriky

Bezprostředně po narození je potřeba na matrice, požádat o vystavení rodného listu dítěte. Obrátit se musíte na matriku v místě, kde se miminko narodilo. Místní porodnice posílá informaci o narození dítěte na příslušný městský úřad. V případě, že jsou partneři oddáni, je potřeba s sebou vzít na matriku oddací list, pokud oddání nejsou, tak do porodnice prohlášení o určení otcovství. To vyřídí matrika v místě trvalého bydliště. Bez prohlášení nebude otec uveden v rodném listě dítěte a jeho příjmení tak bude automaticky po matce. Další náležitosti jsou občanské průkazy obou rodičů a souhlasné prohlášení o jménu miminka.

Návštěva zdravotní pojišťovny

Podle zákona je dítě, od dne svého narození, automaticky pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny, jako matka. Je však potřeba ještě učinit registraci novorozence na příslušné zdravotní pojišťovně. Lhůta pro přihlášení je 8 dnů. Formulář potřebný pro přihlášení mají, ve většině případů, pojišťovny na svém webu. Registraci lze provést i online, je potřeba naskenovat rodný list. Během týdne do schránky rodiče obdrží průkaz pojištěnce.

Registrace u dětského lékaře

Dětského lékaře by měli mít rodiče vybraného ještě před narozením miminka. Po porodu je potřeba tuto skutečnost u lékaře oznámit a domluvit si první návštěvu. Lékař miminko zkontroluje a zajistí první vyšetření. Je potřeba mít připravený rodný list a kartičku pojištěnce.

Oznámení zaměstnavateli

Pro mzdovou účtárnu si připravte rodný list. Ten je potřeba pro zaúčtování daní. Také můžete uplatnit slevu na dítě do odpočtu od základu daně. Ode dne porodu se také odvíjí délka mateřské dovolené.