Novinky Zdraví

Víte, že i obyčejná chůze nabízí celou řadu benefitů?

I chůze patří do pohybové aktivity. Není k ní potřeba nic speciálního, kromě kvalitní obuvi, a našemu tělu poskytuje celou řadu benefitů. I každodenní chůze trvající 10-30 minut dokáže s naším tělem neuvěřitelné zázraky. Je to forma pohybové aktivity dostupná pro každého, bez ohledu na věk. Pomáhá předcházet srdečním obtížím, nadváze, posiluje svaly a imunitní systém, snižuje krevní tlak. Benefitů je však daleko více.

Zdravotní přínosy chůze

  1. Zdravá váha – každodenní chůze podporuje hubnutí a pomáhá udržet zdravou váhu. Pravidelná, každodenní chůze nahradí i jakoukoli fyzickou aktivitu
  2. Dobré kardio cvičení pro srdce – každodenní chůze po dobu 30 minut je dobré cvičení, které podporuje zdraví srdce a dobrý krevní oběh. Pravidelná chůze pomáhá snižovat riziko kardiovaskulárních obtíží a vzniku mrtvice, snižuje krevní tlak, zvyšuje srdeční kapacitu.
  3. Podpora zdraví mozku – chůze je dobré cvičení, které může pomoci zlepšit vaši paměť a posílit kognitivní zdraví.
  4. Zlepšení nálady – pravidelná chůze má pozitivní vliv na duševní pohodu. Snižuje výskyt deprese. Dodá pocit svěžesti.
  5. Dostatek energie – středně intenzivní chůze může mít stejný energizující účinek jako pití kávy.
  6. Lepší trávení – procházka po jídle může pomoci zlepšit trávení. Strava se rychleji dostane ze žaludku do tenkého střeva. To má pozitivní vliv u lidí s cukrovkou.
  7. Posílení imunitního systému – pravidelná, každodenní chůze pomáhá zvyšovat počet bílých krvinek. Podporuje rychlejší odpověď imunitního systému při výskytu zdravotních komplikací.
  8. Podpora lepších spánkových vzorců – svižná procházka pomáhá snižovat úroveň úzkosti, zlepší zdraví a podpoří dobrý spánek.

Tipy na závěr

Rozhodnete-li se pro pravidelnou, každodenní chůzi, pořiďte si kvalitní a pohodlnou obuv. Ideální volbou jsou vycházkové kousky. Nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin. Při chůzi udržujte rovnoměrné tempo.