Novinky Pro maminky Zdraví

Těhotenská jóga 1. díl – základní charakteristika

Těhotenská nebo také gravid jóga je pro těhotné ženy nejen příjemně stráveným časem, ale také přínosem. Především pak v případě, že s jógou již nějaké zkušenosti mají. Jóga má blahodárný vliv na tělo i mysl. Pomáhá dosáhnout harmonii, uvolnění a zklidnění. Budoucí maminka tak má jedinečnou možnost dostat pod kontrolu své střídající se nálady, za které, tak trochu, mohou hormony. Těhotenská jóga pomáhá hladinu těchto hormonů vyrovnávat. Těhotná se tak cítí šťastnější a spokojenější. Těhotenská jóga však také pomáhá zpevnit postavu, svaly dna pánevního a připravuje budoucí maminku na hladší průběh porodu.

Kdy je čas začít s jógou?

Ideální je, pokud cvičíte již před otěhotněním. Můžete tak svoje tělo dobře připravit na období těhotenství. V tom totiž nastává velké množství změn. Pro první trimestr jsou to především změny hormonálního charakteru. Fyzické změny se začínají objevovat později. Maminky, které nejsou připravené, mohou pociťovat bolesti v různých částech zad, v tříslech, v pánvi nebo v chodidlech. Mohou se objevit otoky nohou. A to je jen zlomek obtíží, které jsou s těhotenstvím spojovány. Vhodné cvičení může tyto bolesti zmírnit nebo jim může dokonce pomoci předejít.

Jestliže s jógou zkušenosti nemáte, je dobré poradit se s odborníky.

Proč právě jóga?

Vytváří čas a prostor pro ženu, pomáhá jí zklidnit se a uvolnit. Učí ženu vnímat svoje vlastní tělo, svoje pocity. Benefity však nenabízí pouze psychické, ale i fyzické. Dodává úlevu od bolesti zad, pomáhá uvolnit stažení v tříselné oblasti, podpoří mobilitu kyčlí, zlepší držení těla a naučí ženu správně dýchat. Kromě toho je to pohybová aktivita, ke které nepotřebujete žádné speciální vybavení. Postačí volnější a pohodlný oděv a cvičící podložka. Jógu můžete cvičit v nějakém fitness studiu nebo doma. Záleží jen na tom, čemu dáváte přednost.