Nalaďte se podle věku – 2. díl

50+

Většině z nás odpadly každodenní starosti o naše ratolesti, jež se pomalu, ale jistě staví na vlastní nohy. Mnohé začínají přebírat úlohu babičky a procházejí menopauzou. Toto období je vhodné k tomu, abychom se zaměřily na svůj vlastní život, na svá přání, na své zájmy a záliby. Někdy je to období bilancování ve vztazích.

  • Vhodná strava

Vzhledem k tomu, že toto období bývá spojeno s menopauzou a poklesem pohlavních hormonů, dochází k ukládání tuků v oblasti břicha. Kromě toho klesá i produkce estrogenu, který podporuje zdravé kosti. Do jídelníčku je tedy potřeba zařadit potraviny, které obsahují vápník, hořčík a vitamíny D a K. Velkou úlohu hrají také bílkoviny. V jídelníčku by se měla objevit zelená a kořenová zelenina, artyčoky, ryby a sójové výrobky.

  • Pohybová aktivita

Velmi důležité je vybrat si takový druh pohybu, který odpovídá vaší kondici. Pokud jste se doposud o žádnou pohybovou aktivitu nezajímala, je potřeba zapracovat především na hlubokém stabilizačním systému, který zajišťuje držení celého těla a seznámit se s tím, jak fungují jednotlivé svaly. Mezi ideální pohybové aktivity patří strečink, chůze, tanec nebo nordic walking.

60+

Toto je období, v němž sklízíme to, co jsme celý život zasévaly. Projeví se především to, jak jsme zvládaly jednotlivé životní zkoušky. Pokud jsme moudré, budeme se věnovat lidem a věcem, jež milujeme, budeme si pěstovat své vlastní záliby a užívat si s rodinou a přáteli. Pokud zůstanete aktivní a šťastná, můžete se dožít vysokého věku.

  • Vhodná strava

Největším problémem tohoto období života je, že většina žen je málo aktivní, avšak jí stále stejně. Pomalu se začínají objevovat různá onemocnění, mezi něž patří diabetes, zažívací obtíže či vysoký tlak a proto je potřeba upravit i jídelníček. Vhodná je konzumace masa, luštěnin, sóji a sojových výrobků, mléčných výrobků a celozrnných obilovin. Tělo si také žádá vápník a zinek.

  • Pohybová aktivita

Velmi důležitá je chůze a protahování. Můžete vyzkoušet některé druhy rehabilitačního cvičení. Vhodná je také jízda na kole, strečink nebo fyzioterapie.

Renata Bachtíková

Learn More →