Velká část naší imunity má přímou souvislost se zdravím našich střev. Na to, jak se cítíme, má velký vliv výskyt škodlivých a užitečných bakterií, které se vyskytují právě ve střevech. Aby tedy náš organismus fungoval tak, jak má, je potřeba udržovat naše střeva v dobré kondici. Tu nám pomohou udržovat probiotika.
Víte, co jsou probiotika?
Jsou to živé organismy, které mají příznivý vliv na mikroflóru v našich střevech. Podporují aktivní činnost i růst prospěšných bakterií a pomáhají v boji proti škodlivým bakteriím a kvasinkám. Nedostatek probiotik se objevuje v období trávicích a především střevních obtíží. Jejich nedostatek také ovlivňuje užívání léků, které mají vliv na výskyt bakterií, jedná se především o antibiotika. Velký vliv má také strava a životní styl. Střevní prostředí zhoršuje vyšší konzumace cukru, alkoholu, průmyslově zpracovaných potravin a velkou měrou i stres.
Probiotika lze doplnit i vhodnou stravou
Probiotika nemusíme doplňovat jen při zátěžových situacích, ale i preventivně a to konzumací vhodných potravin. Mezi nejznámější zdroje patří především kysané mléčné výrobky, především jogurty a jogurtová či kefírová mléka. Kvalitním zdrojem probiotik jsou i potraviny rostlinného původu. Patří mezi ně doma vyráběná kvašená zelenina, kvašené zelí nebo natto (kvašené sójové boby). Fermentovaná zelenina je navíc velmi prastarý způsob skladování zeleniny. Kromě příznivých bakterií obsahuje i vlákninu a enzymy, které podporují dobré trávení. Mezi nejčastější druhy zeleniny, které se pro fermentaci používají, patří zelí, čínské zelí, kořenová zelenina, kedlubny, řepa a samozřejmě okurky či papriky.