Rozhodnete-li se pro cvičení těhotenské jógy, každý trimestr má svá specifika. Jsou tedy pro něj vhodné jiné cviky.
První trimestr
Jedná se o období, kdy se mísí radost z očekávání nového potomka s těhotenskou nevolností, která toto období provází. Na budoucí mamince se zatím neobevují více viditelné známky narůstajícího těhotenství, ale v jejím těle probíhají hormonální i fyziologické změny.
Pokud již jógu necvičíte, není vhodné s ní v tomto období začínat. Počkejte, až poleví první únava a začnete mít znovu dostatek energie. Ženy, které již jógu cvičí, s ní mohou pokračovat, jen je potřeba ji trochu upravit a respektovat probíhající změny.
Vyhýbejte se obráceným polohám, rotacím v břišní části, hlubokým záklonům, skokům a pozicím souvisejícím s posilováním břišních svalů.
Je potřeba zpomalit a zaměřit se na sílu hlubokého dýchání a relaxace.
Druhý trimestr
Vrací se vám ztracená energie. Pomalu se začínají objevovat viditelné těhotenské změny, které však zatím nijak neomezují váš pohyb. Pokud s jógou chcete začít, vyhledejte kurzy, které vedou zkušené lektorky. Cvičení zaměřujte na pozice, které posilují dolní končetiny, uvolní páteř, hrudník a kyčle. Pozor věnujte nižšímu krevnímu tlaku. Ten má za následek závratě nebo bolesti hlavy. Důležitou roli hraje protahování a posilování horních zádových svalů. Zvětšují se vám prsa a záda musejí nést jejich vyšší hmotnost. Začít můžete s pravidelným dechovým cvičením. Vynechávejte pozice, které se cvičí vleže na břiše.
Třetí trimestr
Vnímáte své miminko a těhotenství se pomalu blíží ke svému konci. Objevují se dýchací obtíže, hůře se vám v noci spí, máte častější nutkání na toaletu.
Cvičení je potřeba nyní zaměřit na relaxaci a správné dýchání. Prioritou je zachovat si zdraví a pohodu. Potřebný je i dostatečný odpočinek. Základem by měly být pozice ve stoje, ideálně u stěny nebo židle, které slouží jako záchrana v případě potřeby. Napětí v bederní oblasti pomáhají uvolnit pozice určené pro otvírání kyčlí. Pozor však na intenzitu cvičení.