Zdraví

Co pomůže unaveným očím

Máte často podrážděné oči? Nepříjemně vás svědí a pálí? Není divu, ani ty nejzdravější oči nevydrží všechno a časem se na nich podepíše únava a zátěž. Začnou vysychat a pálit, bělmo zčervená a někdy se objeví i rozostřené vidění. Většinou si za to můžeme sami.

Při práci se soustředíme na daný úkol a přestáváme mrkat. Z oka se tak vypařuje slzný film, který ho chrání před vysycháním. Když si potom začneme oči ještě mnout, zaděláváme si na pořádný problém.

Co oči znovu rozzáří

Prevenci můžeme začít třeba tím, že do jídelníčku zařadíme více zeleniny, vejce, ořechy, mořské ryby, soju nebo olivový olej. Jsou to potraviny obsahující živiny, které ovlivňují kvalitu zraku, obsahují celou řadu pozitivních látek – vitamín A, omega -3 mastné kyseliny, antioxidanty aj.
Ne vždy se nám daří všechny potřebné látky získat z potravy v dostatečném množství, proto můžeme zařadit i vhodné doplňky stravy.

Vzniku potíží nahrává klimatizace

Se syndromem suchého oka se potýkají nejčastěji lidé, kteří tráví denně dlouhé hodiny u počítače. Situace se může výrazně zhoršit u těch, kdo nosí kontaktní čočky. Ideální je podpořit oči umělými slzami – vhodnými očními kapkami, které jim dodají jejich vlastní tekutinu. Oči budou hydratované a v dobré kondici.

Každých dvacet minut oči promrkejte

Když pracujete na počítači, mrkáte asi pětkrát méně často než normálně. Proto je vhodné každých 20 minut oči pořádně promrkat.

Cvičení očím prospěje

Dlouhé sledování obrazovky počítače se oči skutečně unavují nejvíce, proto není od věci během dne oči uvolnit několika různými cvičeními

  • Pohybujte očima střídavě nahoru a dolu, doleva a doprava, cvik opakujte 10x.
  • Pohodlně se posaďte, dejte dlaně k sobě a třete je o sebe tak dlouho, až se zahřejí, z rukou udělejte mističky a položte je zavřené oči, vydržte tak 2 minuty.
  • Střídejte pohled do dálky a na blízko – koukněte třeba na strom za oknem a potom na kalendář na svém pracovním stole.

Jak chránit oči u počítače

Nastavte si jinou barvu pozadí a písma – standardní černá na bílé není špatná, ale jsou i lepší kombinace, vyzkoušejte zelenou na bílé, černou na žluté nebo bílou na modré.
Při práci v noci snižte jas na monitoru – uvědomte si, že při práci v noci je tma všude kolem vás a pro oči to znamená velkou zátěž, když si musí střídavě zvykat na tmu a ostré světlo.