Domov Doporučujeme Zdraví

Chcete lépe spát? Základem je kvalitní matrace.

Současný trh nabízí nepřeberné množství matrací. Jak ale vybrat tu správnou?

První rada zní: Nevybírejte matrace v hypermarketech, ale ve specializovaných prodejnách zaměřených právě na tento typ zboží. Odborný personál vám lépe poradí. Než se k nákupu definitivně rozhodnete, navštivte jich více, získáte tak srovnání.

Při výběru mějte na paměti základní kritéria:

  • Matrace se vybírá podle výšky, hmotnosti, věku a pohlaví.
  • Také záleží na zdravotním stavu.
  • Místo použití je také důležité – jiné výrobky jsou vhodné do teplého paneláku, jiné do studeného kamenného domu.

Matraci na dvoulůžko vcelku nebo dělenou?

Vhodnější je zvolit dvě samostatné matrace, můžete vybírat z různých tuhostí ložních ploch dle individuálních požadavků uživatelů, můžete je snadněji během užívání otáčet (prodloužíte tím jejich životnost). Další výhodou je, že snadněji vyperete snímatelný potah ze dvou jednotlivých matrací, než z jedné velké. Tem by se vám ani nemusel do pračky vejít.

Materiál na výrobu matrací

Matrace ze studené pěny mají dobrou elasticitu a tvarovou stálost, také životnost je poměrně velká. Díky velkým pórům jsou provzdušněné a také dobře odvádějí vlhkost a teplo.

Matrace z BIO pěny mají vlastnosti pěny studené, na výrobu jsou používány přírodní materiály (přírodní oleje z rostliny Verenda – NAWAPUR, oleje ze sóji – IYOS). Pěna je vláčnější, pružnější a tím se lépe přizpůsobí lidskému tělu.

Matrace z líné pěny (známé jako pěna s paměťovým efektem) napomáhají dokonalé relaxaci během spánku. Materiál reaguje na tělesnou teplotu a díky tomu se dokonale přizpůsobí každé poloze těla. Efekt pomalého vracení omezuje protitlak a zabraňuje tvorbě proleženin.

Matrace pružinové zajišťují vhodnou oporu těla. Jejich hlavní předností je větratelnost.

Matrace latexové se vyrábějí ze směsí přírodního a syntetického kaučuku. Pěna je trvanlivá, vysokou elasticitou. Pokud se rozhodnete pro tento typ, volte spíše s ty s vyšším obsahem přírodního kaučuku.

Matrace sendvičové jsou složeny z několika vrstev různých materiálů a využívají jejich nejlepší vlastnosti. Díly tomu si získaly velkou oblibu, neboť tak lze kombinovat materiály s různou tvrdostí.

Na závěr ještě jedna rada: V posteli trávíte velkou část života, dopřejte tedy svému tělu odpočinek s kvalitní matrací.

Tip: Navštivte náš magazín pro maminky