Nedoceněná surovina, která by v domácí kosmetice určitě neměla chybět

Skvělý pomocník nejen v péči o pokožku obličeje, těla a vlasů ale také při detoxikaci organismu či v boji proti celulitidě.


Použít se dá k vnějšímu kosmetickému ošetření, ale své místo najde i při vnitřním užívání.
Ptáte se o čem je řeč? Jedná se o neobyčejné bahno jménem JÍL.

Co je jíl?
Je to sedimentovaná zvětralá hornina, která je obohacená o příměsi minerálů. Liší se obsahem látek, kvalitou a barvou, podle lokality, ve které byl vytěžen. Můžeme se tak setkat s jílem několika barev. Při práci s jílem mějte na paměti, že by neměl přijít do kontaktu s kovem. Špachtličky a nádobky, v nichž jíl připravujete, by měly být ze dřeva či plastu.

Zelený jíl
Má vynikající absorpční schopnosti, díky nimž je ideální k odstraňování škodlivých látek z pokožky, kterou zároveň vyživuje, regeneruje, zpevní, vyhladí a zklidní. Můžete jej použít při potížích revmatických nebo na prohřátí různých částí těla. Je vhodnou přísadou do čistících či regeneračních pleťových i tělových nasek, jemných peelingů či zábalů (teplých i studených). Obsahuje velké množství minerálních látek (křemík, železo, hořčík, mangan, draslík)

Výroba masky: smíchejte jíl a vodu v poměru 1:1. Masku můžete vylepšit přidáním vhodného esenciálního oleje (100% přírodní). Hotovou masku nanesete na obličej či tělo a necháte působit 20 – 30 minut. Vyhýbejte se kontaktu s očima a rty.

Bílý jíl

Má vysoký obsah křemíku, lze jej použít na výrobu pleťových masek, peelingů či zábalů. Je vhodný i pro citlivou pleť. Umí redukovat kožní maz, takže je skvělým pomocníkem i v péči o pokožku hlavy.

Koupel: přidejte 4 – 6 lžic jílu do koupele a řádně promíchejte. Můžete také přidat bylinky či éterické oleje.

Červený jíl
Obsahuje železo.  Používá se na pleť normální až citlivou, blahodárně působí i na aknózní a ekzematickou pleť, kterou čistí do hloubky a zároveň ji hydratuje. Masky dobře čistí pleť, napomáhají zužovat póry a pokožce dodávají pružnost.

Černý jíl
Je vhodný na zábaly a tělové masky. Odstraňuje toxiny z kůže, je dokonalým pomocníkem při prokrvení pokožky a podpoře lymfatického systému. V lázeňství se často používá při různých procedurách. Zábaly se používají i v boji proti celulitidě.

Tip: Navštivte náš magazín o zvířatech

Renata Bachtíková

Learn More →