Zdraví

Jak snížit cholesterol

Všichni neustále slyšíme z nejrůznějších reklam a samozřejmě od zdravotníků o civilizačních chorobách. Jednou ze zákeřných nemocí, která nebolí, je cholesterol v krvi. Z hlediska jeho funkčnosti je však třeba cholesterol dělit na HDL a LDL, nebo-li jak často slýcháme na cholesterol hodný a zlý.

Cholesterol je sice jen jeden, ale v krvi nám proudí dvě naprosto rozdílné látky, jelikož cholesterol je v krvi nerozpustný. Jak lze cholesterol snížit?

  1. Problém LDL, čili zlého cholesterolu je v tom, že při vyšší hladině se usazuje na cévních stěnách a snižuje pružnost a propustnost cév. To vede k postupnému ucpávání cév a následnému infarktu, ischemickým chorobám nebo mrtvici.

  2. jak snížit cholesterolVyšší hladinu cholesterolu způsobuje několik faktorů současně. Dědičné vlohy ovlivnit nemůžeme, ovšem k jeho snížení přispívá zejména změna životního stylu, což znamená změnu stravovacích návyků a fyzickou aktivitu.

  3. Hlavními důvody usazování cholesterolu v těle je přílišná konzumace tučných jídel a nedostatek pohybu. To jsou důsledky pohodlného života, který vede ke vzniku civilizačních chorob, mezi něž řadíme i škodlivou vysokou hladinu cholesterolu.

  4. Snižování cholesterolu je proto předpokladem zlepšení zdravotního stavu. Změna životního stylu spočívá v několika faktorech, které je třeba dodržovat ve vzájemné sounáležitosti.

  5. Jak na cholesterolNesmí to být jednorázová záležitost, ale dlouhodobý a hlavně trvalý proces. Jeho součástí je konzumace vyvážené stravy, omezení konzumace tučných potravin, nahrazení živočišných tuku oleji a tuky obsahujícími vícenenasycené mastné kyseliny, potravin s vlákninami a vitamíny.

  6. Další podmínkou je dodržování správného pitného režimu a především dostatek aktivního pohybu. Kdo zatím vůbec nesportoval, postačí pro začátek svižnější chůze, postupně se může přejít na aerobní sporty, mezi které řadíme jízdu na kole, na kolečkových bruslích, běh nebo plavání.