Krása Zdraví

Domácí přípravek na suchou kůži

Suchá kůže je problém, který trápí mnohé z nás. Nejen, že vypadá nevzhledně, ale postižené místo může bolet.

Příčin vzniku tohoto problému je celá řada. Můžet to být stárnutí, pokožka se vysušuje a ztrácí výživu. Velkou roli hrají agresivní mýdla, čisticí prostředky a chlór. To vše narišuje přirouenou ochranno vrstvu na pokožce. Pozor je potřeba si dávaz i na kosmetické přípravky, které obsahují alkohol. Negativní dopad má i dlouhodobý pobyt v místnostech s klimatizací nebo tam, kde je suchý vzduch či prach. Na suchou pokožku má vliv i počasí – větrné, ale ani časté oaplování pro pokožku není vhodné. Na vině často bává i nevhodná strava, především absence zdravých tuků a vitamínů a nedostatečný pitný režim. Suchá pokožka však také může být projevem onemocnění ledvin nebo diabetu. Velkou roli hraje také dědičnost.

Domácí přípravek pro suchou a podrážděnou pokožku

V obchodech naleznete celou řadu přípravků na suchou pokožku, většina z nich však obsahuje také chemické látky. Pokud chcete přípravek bez chemických látek, můžete si jeden vyrobit doma.

Přísady:

  • 1 šálek bambuckého másla
  • 1 šálek kokosového oleje
  • 1 šálek včelího vosku
  • 4 kapsle vitamínu E

Bambucké máslo je tuk získávaný ze semen stromu máslovníku afrického. Je přirozeným zdrojem antioxidantů, vitamínů (A, D, E, F a K), celé řady minerálů, kyseliny skořicové a mastných kyselin. Tyto látky napomáhají vyživovat pokožku.

Kokosový olej také obsahuje, kromě jiného, velké množství antioxidantů a vitamín E. Pomáhá snižovat viditelné známky stárnutí, posiluje pokožku, působí v boji proti celulitidě. Poskytuje přirozenou ochranu proti UV záření.

Včelí vosk je přírodní alternativou minerálních olejů. Má antivirové, protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Vitamín E je antioxidant, který chrání pokožku díky neutralizaci volných radikálů, které mohou způsobit její poškození nebo předčasné stárnutí.