Zdraví

Jak zvládnout migrénu

Není to obyčejná bolest hlavy, na kterou zabere běžná tabletka z lékárny. Může vás ochromit až na několik dnů.
Obvyklým projevem záchvatu migrény jsou pulzující bolesti hlavy, které se většinou soustředí na jedné straně. Tomu ale předcházejí různé příznaky, které jsou u každého jiné.

Může za to stres i počasí

Příčin, které způsobují migrénu, je celá řada. Od zablokované krční páteře, nadměrného stresu, nedostatku či naopak nadbytku spánku a špatného pitného režimu až po užívání hormonální antikoncepce, nedostatek hořčíku, prudké změny počasí nebo celiakie (nesnášenlivost lepku). Velkou roli hrají také genetické dispozice, často se dědí z generace na generaci. Nezanedbatelný podíl má i konzumace nevhodné stravy.

Zkuste kávu nebo hřebíček

Migréna se často léčí pomocí vhodných léků. Protože člověk s migrénou nesnáší světlo a hluk, doporučuje se pobyt v zatemněné místnosti, v tichu a klidu. Někdo migrénu zaspí, jiného mohou bolesti sužovat i několik dní. Ke zmírnění potíží pomáhá i studený obklad. Při začínající migréně někdy zabírá vypít šálek silnější kávy. Babské rady zase doporučují rozkousat dva hřebíčky, pár minut je žvýkat a pak vyplivnout.

Tohle raději vynechte

Alkohol – především červené víno, kvůli vysokému obsahu polyfenolů a také siřičitanů, které mohou migrénu vyvolat, zvýšené riziko hrozí také u piva.
Ovoce – banány, avokádo, citrusy, švestky, maliny. Vhodné není ani sušené ovoce, které je konzervováno siřičitany.
Zelenina – rajčata, brambory, cibule, kysané zelí nebo nakládaná zelenina.
Sůl a ochucovadla – sojová omáčka, potraviny obsahující glutaman sodný, včetně masových či rybích konzerv.
Umělá sladidla – rizikové jsou například výrobky s aspartamem.

Co ještě pomáhá

Zázvorový čaj – zázvor obsahuje účinnou složku gingerol, který pomáhá tlumit bolest u začínající migrény.
Kopretina řimbaba – užívat můžete extrakt nebo čerstvé lístky, je vhodná spíše jako prevence, snižuje četnost a intenzitu záchvatů.
Čaj z rozmarýnu – zabrání té nejhorší bolesti. 1 lžičku rozmarýnu zalijte šálkem horké vody, nechte 10 minut louhovat a ještě teplé vypijte.
Levandulový olej – pár kapek naneste na čelo a spánky a jemně vmasírujte, bolest poleví.