Doporučujeme

Jak se nespálit při nákupu dárků online

Rizika nakupování přes internet můžete minimalizovat mnoha opatřeními. Pokud nemáte s vybraným obchodem vlastní zkušenosti, přečtěte si recenze, kde zjistíte, jaké zkušenosti mají ostatní klienti.

Vsaďte na certifikovaný obchod

Důvěryhodná je certifikace a akreditace obchodu. Jde o potvrzení jakosti, standardu, dodržování právních předpisů a etických pravidel. Certifikace internetových obchodů funguje na principu dobrovolnosti. Jsou ale stanovena jasná pravidla pro udělení certifikátů. Pokud internetový obchod přestane podmínky splňovat, certifikát je mu odebrán. V ČR se certifikaci věnuje třeba Asociace pro elektronickou komerci – APEK, která zveřejňuje bezpečné internetové obchody.

Prověřte si spolehlivost prodejce

Pokud na stránce internetového obchodu nenajdete identifikační údaje prodejce, jako je obchodní jméno, adresa, IČ, e-mail a telefon, ale i nákupní řád, obchodní a reklamační podmínky, jděte své zboží radši nakupovat u jiného dodavatele. Kontakt na P.O. Box je prokazatelně nedostatečný.

Objednávky jen z vlastního zařízení

Během platební transakce on-line zadáváte důvěrné informace, tedy čísla karet a ověřovací kódy. Když se dostanou do cizích rukou, mohou vám způsobit problémy. Doporučujeme k internetovým platbám používat jen vlastní mobil nebo počítač, i cizí software totiž důvěrné informace zaznamená.

Platba a doručení zboží

Pročtěte si vždy smluvní podmínky. O způsobu platby a dodání zboží musíte být informován předem. Kartou plaťte jen u prověřených obchodníků, kteří na trhu působí delší dobu. Pro doložení komunikace s dodavatelem si schovejte veškeré doklady a objednávku do doby, než obchod proběhne. Pokud vám dodavatel nepotvrdí objednávku obratem, chtějte potvrzení.

Převzetí zásilky

Při převzetí zásilky od dopravce zkontrolujte neporušený obal. Porušenou zásilku nepřebírejte, sepište s dopravcem protokol a kontaktujte dodavatele. Nepřebírejte ani zásilku za vyšší cenu, než za kterou jste si zboží opravdu objednali. Vždy kontaktujte dodavatele a žádejte vysvětlení. S výběrem obchodu vám může pomoci i recenzní web, který srovnává, hodnotí a recenzuje různé produkty.

Autor: Komparito.cz