Doporučujeme Novinky Zdraví

Jak na splín?

Počasí je sychravé, dny se krátí a tma je všudypřítomná. Nikomu se nechce ven. Není se čemu divit, že i naše nálada je šedivá, jsme „otrávení“ a bez chuti na jakoukoli činnost.

Hůř se soustředíme, jsme unavení, reagujeme podrážděně. Určitě jste také zažili ten pocit – byt je vzhůru nohama, doma není téměř nic k jídlu, ale vy byste nejraději zalezli pod peřinu a vůbec nic nedělali. Tomuto stavu se říká splín. Ale jak z něj? Přinášíme několik rad, jak otužit duši a přežít, pro někoho šedivou, zimní část roku, bez úhony.

Jak na to?

Trápíte – li se výčitkami a z donucení se přimějete něco dělat, možná je opravdu nejvyšší část trochu si oddechnout. Úklid vám neuteče a rodina se určitě o nějakou večeři postará. Důležitý je také pohyb. V létě nás počasí přímo vybízí k různým aktivitám. Podzimní deštivé počasí nás však odrazuje. Mějte na paměti, že trocha pohybu vám skvěle dobije baterky a vy se hned budete cítit o poznání lépe. Navíc uděláte něco dobrého nejen pro duši, ale také tělo. Že se vám nechce do deštivého počasí? Ale to přece nevadí, plavání, masáže, jóga nebo třeba stolní tenis s kamarády jde provozovat i v deštivém počasí a vůbec při tom nemusíte zmoknout. Trocha pookřání vám dopřeje i sauna, která uvolní svalové napětí a zmenší úzkost. Není k zahození dopřát si také třeba víkend s partou. Může být relaxační –  spojte jej třeba s masážemi, cvičením nebo výletem do okolí. Přijdete na jiné myšlenky.

Co ještě…

Vitamíny a zdravá strava

V tomto období naše tělo vyžaduje dostatečný přísun vitamínů. To však neznamená, že navštívíte lékárnu a domů si ponesete plnou tašku různých preparátů.  Saláty jsou sice oblíbené menu v letních měsících, ale snažte se mít ke každému jídlu alespoň něco málo ovoce či zeleniny, například formou bohaté oblohy. Chcete – li ve svém těle povzbudit tvorbu serotoninu (hormon „štěstí a dobré nálady“), připravte si třeba špenát, který, díky velkému množství kyseliny listové, funguje jako životabudič. Další potraviny, které byste v tomto období měli zařadit do svého jídelníčku, jsou avokádo, banány, papája, ořechy nebo tvaroh. Výborným zdrojem energie, právě pro zimní období, je med, který navíc tělu dodá vitamíny a minerály a povzbudí jeho imunitu.