Domov Zdraví

Na blechy esenciálními oleji

Máte domácího mazlíčka, u kterého se vyskytly blechy? Vyzkoušejte některé druhy esenciálních olejů. Mají totiž celou řadu pozitivních účinků – jsou protizánětlivé, antiseptické a antiparazitní a také mají analgetický charakter.

Blechy jsou obtěžující hmyz, který žije parazitickým způsobem života. Zavrtají se svým bodavě sacím ústrojím do kůže svého hostitele a sají krev, která jim slouží jako potrava. Pro lidi s domácími zvířaty jako jsou psi a kočky mohou být blechy dráždivý problém, který je velice těžké odstranit. V některých částech světa dokonce blechy přenášejí některé druhy chorob.

Některé esenciální oleje proti blechám

Pokud nechcete použít v boji proti blechám chemické přípravky, vyzkoušejte esenciální oleje – cedr, citron, levandule, citronová tráva, kardamon, máta, bazalka, rozmarýn.

  • Cedrový olej

Je to jeden z nejlepších olejů v boji proti blechám. Nejen, že je odpuzuje, ale i zabíjí. Pozor používejte jej však ve zředěné formě.

Můžete jej přidat do difuzoru nebo použít jako čistící prostředek vaší domácnosti. Vybírejte pouze takový druh, který neuškodí vašim domácím mazlíčkům.

  • Lemongrass

Aktivní složky tohoto oleje působí jako repelent. Jeho aroma je pro blechy velice nepříjemné. Nezahubí je, ale vypudí z vašeho domova.

Ideální použití je v difuzoru.

  • Mátový olej

Tento olej není znám jako účinný repelent, ale uleví od podráždění a zánětu, které může často doprovázet bleší kousnutí. Stimuluje krevní oběh a tím urychlí procesy hojení.

Tento druh oleje je vhodný spíše na větší plemena.

  • Citronový olej

Je známý jako účinný repelent. Aktivní složky v citronové silici v kombinaci s výraznou vůní odrazují blechy od návštěvy vašeho domova.

Pokapejte lůžkoviny svého domácího mazlíčka či místa, kde nejvíce pobývá trochou oleje.

  • Rozmarýnový olej

Obsahuje mnoho aktivních složek, které mohou pomoci hojit bleší kousnutí a zároveň vytváří blechám nepříjemné prostředí. Není vhodný pro kočky.

Přidejte 5 – 8 kapek oleje při koupeli do vody.

POZOR

Pokud se rozhodnete používat éterické oleje proti blechám, mějte na paměti, že oleje jsou vysoce koncentrované a mohly by způsobovat podráždění nebo zánět kůže. Díky tomu, že si zvířata olizují kůži, mohou také způsobovat žaludeční potíže. Také existují určitá rizika u těhotných žen.