Zdraví

Proč jsou superpotraviny „tak super“? Fenomén dnešní doby pod drobnohledem

Asi jste už slyšeli někdy o superpotravinách. Z tohoto pojmu se stalo moderní slovo. Superpotraviny jsou zkrátka trendy. Mnoho lidí si pod tím představuje něco výjimečného, avšak ve skutečnosti se jedná o vcelku prostou věc. Superpotravinou totiž může být třeba obyčejné jablko. Jsou to zkrátka potraviny v co nejméně zpracované podobě, které obsahují hodně vitaminů a minerálních látek.

Žijte zdravě. Je to super!

Ačkoliv je super potravina spíše marketingový termín, jak jsme si řekli v úvodu, rozhodně se vyplatí je zařadit do svého jídelníčku. Nebudeme si tady ale rozebírat komerční produkty jednotlivých firem, to je na zvážení každého, zda a co se rozhodne zakoupit, avšak zaměříme se na superpotraviny v jejich přirozené přírodní podobě. Pokud je vaším cílem zdravá strava a celkově životní styl, určitě se nemusíte orientovat pouze na exotiku, která je se superpotravinami často spojována. Zkuste třeba takové obyčejné borůvky, které mají velké množství antioxidantů.

Díky tomu jsou schopny zbavovat naše tělo volných radikálů. Pokud začneme ale vyslovovat názvy jako:

  • Avokádo
  • Kurkuma

Ve všech těchto případech už asi každý někdy slyšel spojení těchto exotických plodin s pojmem superpotravina. Zejména avokádo je v posledních letech velmi oblíbené. Má totiž výjimečné nutriční hodnoty a obsahuje mononenasycené tuky. Kromě toho má vitamíny B, draslík, vlákninou a mnoho dalšího. Mezi další exotické superpotraviny patří rozhodně kurkuma, kterou najdeme v kari. Kurkuma má rovněž protizánětlivé a antioxidační účinky. Je potřeba také dodat, že je skvělá při hubnutí. Je totiž přirozeným spalovačem tuků.

Panenský olivový olej

Také olivy jsou v našich podmínkách exotickou plodinou. Vyrábí se z nich panenský olivový olej, který je velmi prospěšný, protože je opět značným zdrojem antioxidantů. Pokud chcete žít zdravě, určitě byste neměli panenský olivový olej vynechat z jídelníčku. Dá se používat skvěle při přípravě jídel i k jejich dochucení.