Drtíte si v létě v hmoždíři meduňku do osvěžujících drinků ve stylu mojita? Nebo do salátů? Pak děláte dobře. Meduňku ale ocení i velmi vážně nemocní, kteří naopak ztratili chuť k jídlu…
Meduňka lékařská
Vytrvalá, asi 50 centimetrů vysoká bylina. U nás roste divoce a příjemně voní po citrónech. Kvete od června do srpna, sbírá se list a mnohem častěji nať. Čerstvé listy jsou dobrým kořením do omáček, salátů, polévek, či dokonce i do drinků.
Zklidňuje a podporuje chuť k jídlu
Meduňka se nejlépe osvědčila jako ztišující prostředek při nespavosti, stresu, bušení srdce a při křečích. Dobře působí také při nadýmání a nechutenství. Jeden šálek před spaním pomáhá také neklidným dětem.
Vnitřní užití
Bylina se nejčastěji používá ve formě čaje: 1 čajová lžička se přeleje horkou vodou a nechá se 5 minut vyluhovat. Během loužení je třeba šálek přikrýt pokličkou a pak usazené kapičky opět setřást do hrnku. Nejlepší uklidňující účinek má totiž éterický olej, který se po spaření ihned uvolňuje. Pijeme 1-2 šálky denně.
Koupel a aromalampa
Také meduňková koupel dosahuje skvělých výsledků. Po namáhavém dni nebo po dlouhé cestě autem se můžeme dát po takové relaxaci rychle do pořádku. Odpočívat můžeme také s aromalampou, do níž nakapeme pár kapek meduňkové esence.
Meduňkový olej a tinktura
V kosmetice se velice často používá jako přísada do kosmetických výrobků meduňkový olej, který se hodí pro citlivou a nečistou pokožku, působí totiž protibakteriálně. Tinktura se přidává do vody po holení.