Bylinné čaje (přesnější název by však asi byl – odvary, neboť to nejsou čaje v pravém slova smyslu) mají dlouholetou tradici. Již naše babičky je používaly k léčbě různých neduhů.
V současné době se stávají nedílnou součástí i většiny našich domácností, především protože to jsou přírodní prostředky a často bývají využívány jako preventivní přípravky a nejen při léčbě obtíží. Pojďme si tedy některé bylinky, které si můžeme během sezony nasbírat a nasušit, představit a říci si, k jakým účelům jsou odvary z nich využívány.
Na co je použít?
Máta se svojí hlavní složkou – mentolem (snižuje napětí hladkého svalstva a tlaku ve vnitřních orgánech, vyvolává pocit chladu a znecitlivuje), má blahodárné účinky na trávicí soustavu, povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, působí proti nadýmání a má protizánětlivé účinky. Mátový čaj se podává při nechutenství a působí také proti bolestem hlavy, nespavosti či stresu. Heřmánek se používá k léčbě zánětů, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení.
Navozuje celkové uklidnění. Čaj můžete pít při nachlazení a dá se použít k inhalacím při rýmě a chorobách horních cest dýchacích. Lipový květ se často míchá s bezem černým nebo hluchavkou a proto se využívá především při onemocnění ústrojí dýchacího (nachlazení, kašel), neboť pomáhá uvolňovat hleny. Také reguluje činnost ústrojí trávicího. Odvar pomáhá při úzkosti a nervovém napětí. Meduňka snižuje stres, uklidňuje, uvolní, zajistí dobré zažívání a pomáhá i při nepsavosti.
Kopřiva napomáhá k pročištění organismu, posiluje cévní systém, ulevuje při revmatických bolestech. Bezový odvar ze sušených květů působí močopudně, rozpouští hleny a napomáhá pocení. Chlazený neslazený čaj je výborným prostředkem při potížích se zažíváním, plynatosti a pomalém trávení. Podběl má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Využívá se k lepšímu vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích. Lze jej využít samotný nebo se přidává do čajových směsí. Šalvěj je oblíbená díky svým protizánětlivým a antibakteriálním účinkům. Napomáhá omezovat pocení, zejména jestliže je nervového původu. Šípkový čaj je vhodný při nachlazení a únavě. Pomáhá zvyšovat obranyschopnost organismu a celkově osvěžuje. Můžete jej doplnit citronovou šťávou a osladit medem.