Recepty Zdraví

Müsli nejen na snídani

Pod pojmem müsli si většina z nás představí klasickou směs, která je tvořena ovesnými vločkami, rozinkami, ořechy a sušeným ovocem. Každý si však může vytvořit takovou variantu, která bude odpovídat jeho potřebám.

I způsobů použití je několik. Někdo si jej sype do jogurtu, jiný zalévá mlékem. Pokud patříte mezi ty, kdo špatně snášejí laktózu, můžete využít mléko rostlinné nebo to, které má nižší obsah laktózy. Ze zahraničí se k nám také pomalu dostává trend zalévat si ovesné vločky pomerančovým džusem.

Jaké druhy müsli si můžete připravit?

Základ každého druhu tvoří tepelně neupravené ovesné vločky a různé druhy ovoce. To může být čerstvé, sušené nebo kandované.

Müsli pro dietu

Tuto směs tvoří vyšší obsah ovoce a je ideální pro všechny, kteří si chtějí udržet štíhlou linii. Při jeho přípravě se vyhněte zbytečnému přislazování nebo použijte sladidla na přírodní bázi. Do směsi můžete přimíchat pukance a burizony (neslazené), vlákninu nebo semínka goji.

Müsli pro trénink

Pokud jste častými návštěvníky posilovny, zajisté vám přijde vhod řádná dávka energie v podobě proteinů a správných cukrů. Tu vám dodá müsli s vyšším obsahem sušeného ovoce jako jsou banány nebo meruňky, s přídavkem konopného proteinu nebo kávových zrn v hořké čokoládě.

Müsli pro podporu zdraví srdce

Chcete – li posílit činnost vašeho srdce, přimíchejte si do směsi brusinky a další druhy bobulového ovoce. Díky němu dodáte tělu potřebnou dávku vitamínů a železa. Také můžete zkusit přimíchat chia semínka, zrno sladového ječmene nebo mletá lněná semínka.

Müsli pro milovníky čokolády

Pokud si nemůžete odpustit čokolády, která nemá mnoho společného se zdravou stravou, zamíchejte do směsi kokosové kostky v hořké čokoládě nebo oříšky v čokoládě matcha.

Müsli pro akčňáky

Jste – li neustále v pohybu, vyzkoušejte müsli s rozinkami a cornflakes a sušeným ananasem (samozřejmě bez přidaného cukru), hrachovým proteinem a moruší.

Müsli pro celiaky

Pokud musíte nebo chcete držet bezlepkovou dietu, využít můžete bezlepkové vločky a sušené ovoce, do kterých přimícháte naklíčené pohankové vločky nebo amarantové perličky.