Novinky Zdraví

Bolestivá menstruace III.

V minulém díle jsme si popsali cestu od bolesti pomocí přírody. Dnes pojďme do lékárny. Léčit léky svou menstruační bolest (nebo své dcery) je také možnost, nelze opomenout, že téměř okamžitá. Ale ruku na srdce a rozum do hrsti, je také správná?

 

mennnTo „zelené světlo záchranného majáku“, tedy lékárna, nabízí nespočet volně prodejných léků s okamžitým nebo brzkým účinkem, což sice jako okamžitou úlevu uvítáme raději než čaje, ovšem hned před prvními dvěma nejužívanějšími výrobky vás musím důrazně varovat, především pak mladé slečny. Brufen, Ibuprofen, APO – IBUPROFEN, Ibalgin a podobné odnože de facto stejného složení, jsou doslova kyseliny, které vás vyžerou zevnitř.

Kdejaké společností tabuizované, „zabijácké“ předepsané léky od bolesti, navíc tlumící abstinenční příznaky a užívající se především v léčebnách u drogově závislých nebo alkoholiků, s vámi i přes halucinace nebo doslova „zdrogování“, kdy se cítíte, že milujete svět jako v éře Hippies, neprovedou takový cirkus, jako právě volné dostupné růžové a oranžové tablety, které vám s pravidelným dávkováním (natož nadměrným) vnitřnosti obrátí doslova naruby, a vy bez nadsázky cítíte, jak vám rozežírají žaludek. Uleví se vám tím tedy od bolesti?

 

Volně prodejné jsou například tedy:

  • Ibalgin – silnější již na předpis
  • Ibuprofen
  • Panadol – Panadol Extra nebo Rapid jsou okamžitou úlevou bez bolesti žaludku
  • Saridon – dobrý také na bolesti hlavy
  • Valetol – silnější, vhodný pouze pro osoby nad 15 let, při prvním použití zkuste nejdříve polovinu tablety

 

Na předpis:

  • Algifen – chuťově odporné kapky (ale i léky), spíše vyvolává nauzeu, pocit dvojitého vidění, pracovní neschopnost a je zakázáno při něm řídit
  • Aulin – opravdu účinný, v tabletách nebo v rozpustném a chutném prášku
  • Nimesil – rovněž účinný, v podobě rozpustného a chutného prášku.

Všechny léky kromě Panadolu, se důrazně nedoporučují užívat, pokud se snažíte otěhotnět. Jejich požití totiž vede ke snížení plodnosti a jejich užívání je rovněž zakázáno při kojení (Panadol jen po dohodě s lékařem).

  • Co možná mnoho dívek neví, další účinnou zbraní proti bolestivé menstruaci, je hormonální antikoncepce, díky které na veškeré léky proti bolesti můžete zapomenout, a zároveň (krom neopomenutelné ochrany před nechtěným početím) se vám upraví menstruační cyklus, a zároveň dále, léčíte své případné cysty na vaječnících. Ovšem i tahle volba má svůj rub a líc, gynekolog by vám měl provádět pravidelné jaterní testy, byť se nad jejich praktikováním v posledních letech vznáší pochybnosti o zbytečnosti, každý prášek na světě má i svá negativa.