Novinky Vaše příběhy

Ženě s Downovým syndromem se podařilo stát se žádanou modelkou

Módní byznys se rychle vyvíjí a modelky a také róby jsou toho příkladem. Dříve bylo všeobecně rozšířeno přesvědčení, že modelky musí být vysoké, hubené a dokonalé. Tato představa je však v současnosti neustále bourána. Před několika desetiletími by tato představa byla zesměšněna, kdyby někdo naznačoval, že by se jedinci s handicapem mohli stát modely nebo modelkami. V současné době je však mnoho tváří s Downovým syndromem, které vedou módní byznys, a to se zdá být prospěšnou charakteristikou, která demonstruje pokrok v myšlenkách lidí.

Ve světě módy je nyní známá australská modelka Madeline Stuartová trpící Downovým syndromem. Na přehlídkovém mole je bezchybná a za svou čtyřletou modelingovou kariéru si získala obdiv a respekt mnoha lidí po celém světě.

Více informací o modelce najdete zde:  Madeline Stuart

„Historicky si modelingová profese prosadila přísný soubor přesvědčení o kráse: hubená, bílá, zdatná a vysoká,“ říká Sara Ziff, zakladatelka Model Alliance, newyorské skupiny pro politiku a podporu zaměstnanců v módním průmyslu. Typ advokacie, kterou je obraz Madeline, je přitažlivý sám o sobě.


Stuartová pravidelně dostává pozvánky na několik módních přehlídek, ale její zdravotní stav jí brání všechny se zúčastnit. V prosinci podstoupila velkou operaci srdce, která měla opravit vadnou mitrální chlopeň.

Její matka prohlásila: „Ve věku osmi týdnů podstoupila svou první operaci srdce, aby se jí opravila obrovská díra v srdci. Stále si pamatuji, jak jsem byla vyděšená během první Madelineiny operace,“ pokračuje. Nic se nevyrovná úzkosti, když se díváte, jak vaše dítě prochází takovým utrpením. Nyní, když je extrovertnější a ukazuje svou lásku k životu, je to úžasné.


Matku překvapilo, když se poprvé dozvěděla o nemoci své dcery. Prvních několik dní vzpomíná: „Byla jsem v šoku a strašně smutná, ale pak jsem se rozhodla, že všechno bude v pořádku.“


Rozhodla se dát svému dítěti každou příležitost. Stuartové se tak naskytla příležitost stát se modelkou ve svých 17 letech. Dcera se při sledování módní přehlídky s matkou otočila k matce a řekla: „Chci být nahoře na pódiu místo sezení v davu.“ Její matka si vzpomíná, jak řekla: „Mami, já jsem modelka“.


Ani jsem nemrkla okem, protože Madeline milovala reflektor. Nikdy neměla strach z davu. Když mi bylo 18 let, vyzkoušela jsem si modeling a nenáviděla jsem to, takže jsem měla tajné podezření, že brzy ztratí zájem.

Ale tak to nešlo. Její dcera zahájila program, aby se stala fyzicky silnější a zdravější, a postupem času její 170 cm postava trvale zhubla o 18 kg. Některé snímky z matčina profesionálního focení pro dceru v roce 2015 zveřejnila na Facebooku.


Přes noc byly populární a rychle překonaly sedm milionů zhlédnutí. Dostala několik pozvánek k vystoupení a její kariéra modelky byla nezastavitelná.

Stuartová cvičila s instruktorem z Juilliard School of Dance, než se vydala na svou debutovou show na New York Fashion Week pro jihoafrického návrháře Hendrika Vermeulena.


Vyhrkla: „Nikdy na to nezapomenu; bylo to krásné.“ „Dostala jsem lásku a podporu od všech.“

Od té doby se prošla na více než 100 módních přehlídkových molech pro návrháře jako Colleen Morris, Nonie, Lulu et Gigi a Zula Designs. Zúčastnila se také mnoha týdnů módy, včetně Runway Dubai, Mercedes Benz Fashion Week China, Paris Fashion Week, London Fashion Week, Russian Fashion Week a New York Fashion Week. Kromě toho má více než milion sledujících na sociálních sítích.

Podle její matky většinou po každé prezentaci dostává vřelá objetí od návrhářů a dalších modelek.

Ale občas, jak uznává její matka, návrháři, kteří mají problém na ni nahlížet jako na profesionální modelku a chtějí, aby na jejich přehlídkách vystupovala zdarma, neberou její dceru vážně.

Madeline se vyvinula ve skutečnou profesionálku, takže je to frustrující, dodává. „Někdy lidé předpokládají, že když mluví pomalu, nemůže jim rozumět.“ Ona to však chápe. Doprovázím ji pouze proto, abych se ujistila, že má právního poradce a že se nikdo nepokusí získat nečestnou výhodu.

Stuartová tvrdí: „Pracuji stejně tvrdě jako každá modelka.“ Nevzdám se svého snu a moje matka byla mým nejdražším přítelem a nejvěrnějším spojencem.