Novinky Pro maminky

S péčí o dětské zuby je vhodné začít již během těhotenství

Velmi důležitou podmínku pro vývoj dětských zubů představuje zdravá výživa maminky. Měla by ze svého jídelníčku vyřadit větší množství sladkostí a naopak zařadit potraviny a produkty s vyšším obsahem vápníku.

Péče o první zoubky

První zoubky se začínají objevovat, většinou, kolem šestého měsíce od narození. Nejprve se objeví dolní a horní řezáky. Stoličky se prořezávají kolem prvního roku života děťátka. Jako prevence je samozřejmostí nižší konzumace sladkostí a to jak potravinového charakteru, tak i nápojů.

Jakmile se objeví první zoubky, měli bychom miminko zvykat na jejich pravidelné čištění. K tomu použijeme navlhčený kousek gázy, kterým opatrně otíráme povrch zoubků. Použít můžeme také kousací kartáček. Jakmile se objeví stoličky, můžeme přidat i kartáček na zuby. Po prvním roce života by se měla péče o chrup stát samozřejmou součástí každodenní hygieny. Na roce a půl by se měla frekvence čištění zvýšit na 2x denně – po snídani a po večeři. Kromě kartáčku dítěti pořídíme dětskou zubní pastu určenou pro nejmenší děti. Po večerním čištění by už dítě mělo dostat jen neslazené nápoje.

Kdy se objednat na první návštěvu zubaře?

Úvodní prohlídka by měla proběhnout ještě před uplynutím prvního roku dítěte. Další prohlídku vám doporučí zubní lékař sám.

Úleva při prořezávání zubů

Některé maminky ani netuší, že se jejich miminku prořezávají zoubky, jiné si tuto etapu dětského života pěkně „užívají“. Miminko je uplakané, mrzuté, může se u něj objevit teplota nebo třeba průjem. Ničím neobvyklým není ani nechutenství a zvýšené slinění.

Miminku můžete ulevit studeným obkladem na tvář. Také existují speciální chladící kousátka. Pomůže i masáž pomocí sterilní gázy. Uleví od bolesti, zjemní pokožku a zoubky se mohou lépe prořezat. V lékárně se dají pořídit různé chladící gely nebo roztoky, které zklidní podrážděné dásně.