Novinky Zdraví

Vitamin D jako šedá eminence

Mnoho Čechů se snaží zlepšit nebo podpořit svůj zdravotní stav konzumací různých vitaminů, ať už jde o vitamin C, který spojujeme s podporou odolnosti vůči nemocem, nebo betakaroten – vitamin A, jež často užíváme pro kvalitnější opálení. Neméně důležitý, avšak mnohem více opomíjený je vitamin D (kalciferol), který si stejně jako ty ostatní naše tělo neumí samo syntetizovat – vytvořit, a proto jej musíme přijímat z okolí.

Mnohé potěší fakt, že na rozdíl od jiných živin může být doplňování vitaminu D úplně zadarmo, jelikož nám ho je schopno zajistit běžné sluneční záření, díky němuž se nám kalciferol začíná tvořit v kůži.

Důležité informace

lososTo, že na jeho příjem málokdo dbá, může v organismu způsobit pěknou neplechu. Jelikož zajišťuje vstřebávání vápníku, nezbytného pro stavbu kostní tkáně, může se jeho nedostatek mimo jiné projevit u dětí deformací kostí, tedy křivicí (rachitis). Velké množství vápníku vyžaduje také vývoj plodu v těhotenství, proto by si uspokojující přísun vitaminu D měly zajistit především nastávající maminky, například prostřednictvím volně prodejných doplňků stravy s jeho obsahem. U starších lidí pak nedostatek způsobuje osteoporózou, která postihuje mnohem více ženy.

Odedávna je známo, že vitamin D je obsažen v rybách. Kdyby ale měly být náš jediný zdroj, museli bychom jich spořádat opravdu hodně. Dnes již však víme, že pro adekvátní přísun vitaminu D si nemusíme znechucovat život vrchovatými lžícemi rybího tuku, stačí každý den alespoň na pár minut dopřát pokožce sluneční paprsky. Při opalování v horkých letních měsících však nezapomínejte dbát také na prevenci spálení a vzniku karcinomu kůže vhodným opalovacím krémem.