Zdraví

Vaše tělo volá SOS – 1. díl strava

Cítíte se unavená a bez energie? Tělo vám dává najevo, že potřebujete očistu.

Nechce se vám do žádných hladovek, ani nepříjemných procedur? To není potřeba.

V našem těle se hromadí nečistoty a tuky a občas je nutné, pro správné fungování organismu, tento „nepořádek“ zlikvidovat.  Pokud to neuděláme, může se stát, že se objeví nějaké zdravotní potíže. Prvními signály mohou být právě únava, bolesti hlavy, kruhy pod očima, problémy s pletí či emoční výkyvy.

Příčiny mohou být různé: nevhodná strava, nedostatek pohybu a slunečního záření, nedostatečný přísun tekuti. Za normálních okolností našemu tělu pomáhají ozdravné mechanismy, které mu pomohou škodlivin se zbavit. Jakmile ale něco není v pořádku, začnou se objevovat různé potíže.

Co tedy dělat? Zaměřte se na stravu.

Dostatečný přísun tekutin

Pro očistu je hydratace velice důležitá, tekutiny pomáhají dopravovat výživu do všech buněk, čistí ledviny a vyplavují škodliviny z těla. Kromě čisté vody jsou vhodné i bylinkové čaje či ředěné přírodní ovocné džusy. Sklenice vlažné vody s citronem po ránu nastartuje činnost střev a pročistí krev. Zažívání pomůže upravit džus z aloe vera.

Úprava jídelníčku

Pomozte játrům a zkuste alespoň na týden snížit příjem rafinovaného cukru, mouky, kofeinu, alkoholu a mléčných výrobků.

Jezte „barevně“

Do jídelníčku zařaďte větší množství ovoce a zeleniny, čím více barev, tím více vitamínů a minerálů tělu dodáte. Překyselení organismu redukují petržel, mandle, hrušky, citrony a jablka.

Tekutá strava

Alespoň po dobu jednoho týdne nahraďte jedno jídlo denně tekutou stravou – čerstvý džus, koktejl či polévka. Tekutá strava místo večeře dá tělu možnost větší regenerace v noci (nemusí se zabývat trávením).

Vyzkoušejte čistící čaje

Největší účinky mají ty, které obsahují kopřivy, zázvor, zeměžluč, lopuch, měsíček a pampelišku. ty totiž podporují látkovou výměnu, napomáhají tělu odplavit škodliviny, posilují funkci střev, jater a ledvin. Také posilují obranyschopnost a odolnost organismu. Čaje pijte během dne po dobu jednoho týdne.

Kopřiva – čistí krev, podporuje krvetvorbu, pomáhá při zánětech močových cest.

Zeměžluč – pozitivně ovlivňuje zažívací ústrojí, zlepšuje trávení, pomáhá při pálení žáhy, zlepšuje chuť k jídlu.

Lopuch – čistí krev.

Tip: Navštivte náš magazín o základních školách.