Novinky Zdraví

Aby záda nebolela

Každého z nás občas potrápí bolesti zad, které jsou asi nejčastějším zdravotním problémem, na který si stěžujeme. Na vině je většinou špatné držení těla a svalstvo, které má tendenci ochabovat, proto je důležité jej posilovat. Musíme však k tomu připojit i svaly břišní, ty totiž pomáhají držet vzpřímenou páteř. Prevencí a nejlepší léčbou je tedy pravidelné protahování, posilování a správné držení těla.

Jak na to

cviceni-zadCvičení a posilování – dostatečně silné svaly se dokážou lépe vyrovnat se zátěží, jež na naše tělo vyvíjíme, proto by mělo být cvičení a posilování naší prvořadou záležitostí a prevencí. Také dýchání při cvičení, ač se to nezdá, je velice důležité – výdech při námaze, kdy se svaly stahují, nádech, když se natahují a vracejí do původní polohy.

Správná strava – ta nám dopomůže ke zdravým svalům a kostem. Pravidelně byste si měli dopřát porci ovesných vloček, které obsahují zinek, jež je potřebný pro stavbu tkání (potřebují jej především meziobratlové destičky). Důležitý je také dostatek mléka, to má v sobě vápník a bílkoviny. Do jídelníčku zařazujte i potraviny potřebné pro vývoj chrupavkové tkáně. Buněčné membrány posílíte omega 3 – rybím olejem, vitamín C zase zajistí hydrataci plotének. Měli byste zapomenout na alkohol a kouření.

Prostor – máte – li sedavé zaměstnání, měli byste přemýšlet nad optimálním uspořádáním svého pracovního prostoru a během dne se co nejvíce protahovat. „Minicvičeníčko“ pomůže povolit ztuhlé svaly. Odborníci doporučují po hodině změnit polohu a také se protáhnout.

Vhodná obuv – pro běžné nošení není vhodná obuv s vysokými a nestabilními podpatky, ale také s rovnou podrážkou (známé baleríny, či žabky).

obuv

U žen hraje velkou roli také podprsenka, pokud ji nesprávně zvolíte, může být též příčinou bolesti zad. Důležitá je velikost košíčků a obvod. Aby správně plnila svoji funkci a nebyla příčinou bolesti zad, musí být po obvodu těsně pod lopatkami, tak nebude zatěžovat krční páteř.

Vysedávání u počítače nebo televize, nošení těžkých tašek na jednom rameni – to vše se odráží na našich zádech. Pokud chcete těmto problémům předejít, začněte cvičit. A nemusí to být zrovna posilovna nebo fitness centra.