Pro maminky Zdraví

S jakými nemocemi se potýkají děti ve školce

Vaše dítko začalo chodit do školky a vy jste nastoupila do práce. Přestáli jste úspěšně období „ranních nářků“ a robátko si pomalu zvyklo na nové prostředí, děti i paní učitelku. A ejhle, je tu další problém – kašlání, smrkání a teplota. Vaše dítko, doposud zdravé jako řípa, skolil nápor bacilů, kterých je ve školce nepočítaně. Další onemocnění vás může čekat v podobě zánětu průdušek, angíny (a nedej bože hnisavé) nebo střevní virózy. To jsou však jen ta „lehčí“ onemocnění. Těžším kalibrem jsou plané neštovice nebo spála.

Začátky školkové docházky

nemocne-diteKaždé dítě přichází do školky s nějakou imunitou, kterou do té doby zatím moc nezatěžovalo. Ve školce se dostává do kontaktu s ostatními dětmi, sdílejí spolu hračky, mnohdy se od sebe navzájem napijí nebo si půjčí lžičku. Tomu se nedá zabránit. Každý den se tak děti dostávají do styku s novými bakteriemi a viry. Jejich imunita je slabá a většinou tak velkému náporu nevydrží odolávat dlouho. To je věčný problém.

Co nás tedy čeká?

Poměrně přirozeným obrazem toho, co dítě ve školce „potká“, jsou běžné virózy a rýmy nebo občasná zvýšená teplota. Zejména v prvním roce docházky je to velice těžké období, kterým si musel projít asi každý. Ale je to normální vývoj. Děti si pomalu a postupem času vytvářejí protilátky a imunitu posilují. Trochu jim v tom můžeme pomoci tím, že upravíme jídelníček, dodáme více vitamínů.

Plané neštovice

Plané neštovice jsou velice častým infekčním onemocněním. Původcem je virus s vysokou nakažlivostí, který se šíří vzduchem. Nejčastěji se objevuje koncem zimy nebo v jarních měsících. Jakmile se někde objeví, šíří se lavinovou rychlostí a vy si můžete být jisti, že se k vám také dostane. Toto onemocnění poznáte díky červeným puchýřkům, které jsou naplněné tekutinou. Zpočátku se objevují většinou na krku, za ušima a na obličeji, později se rozšíří po celém těle. Doprovodným znakem je zvýšená teplota a nechutenství. Někdy se, na sliznici dutiny ústní a na jazyku, vytvářejí afty.

Spála

Spála je také relativně časté onemocnění doprovázející dětský věk. Původcem je bakterie Streptokok, která způsobuje i hnisavou angínu. Po těle se objeví vyrážka, dítko má zvýšenou teplotu a bolí ho v krku. Má zarudlý jazyk a zduřelé krční uzliny. Neléčení spály může vést k poškození ledvin a srdce. Komplikacím zabrání léčba antibiotiky.