Zdraví

Nejlepší tipy proti nachlazení aneb ať jste i na podzim fit

Rýma a kašel na nás v tomto období číhají na každém kroku. Řiďte se našimi radami a vyhnou se vám obloukem. A pokud se o vás přeci jen nějaká nemoc bude pokoušet, rychle ji ze se svého těla vyprovoďte.

Umývejte si ruce

Možná se vám to zdá banální, ale viry způsobující nachlazení žijí na pevných površích, jako jsou kliky dveří a stoly. Odtud se tedy mohou dostat na vaše ruce a poté do vašeho těla, kde způsobí obávané příznaky.

Poddávejte se slunečním paprskům

Nízký obsah vitamínu D zvyšuje riziko nachlazení a onemocnění chřipkou. To může být důvod, proč jste během zimních měsíců, kdy je slunečních paprsků méně, náchylnější. Snažte se je vyhledávat – o víkendu jděte ven, jezděte na hory. Doma řádně sviťte. Zlepšuje to náladu a dobrá nálada posiluje imunitu.

Přivítejte přátelské bakterie

Jezte mléčné výrobky s živou kulturou nebo kvašené potraviny jako je kyselé zelí. Bakterie v nich obsažené stimulují imunitní systém a bylo dokázáno, že pomáhají zvýšit množství užitečných buněk imunitního systému.

Kompenzujte stres

Nikdo o něj nestojí, ale v podzimním období, kdy je pošmourno, se mu těžko vyhneme. Odborníci proto radí najít něco, co vám stres dokáže zahnat. Zkuste například meditaci, procházky se psem, jogu, plavání…

Dbejte na společenský život

Pocity štěstí, které prožíváme, když se sejdeme s přáteli, spouští uvolňování endorfinů, což jsou tělesné hormony štěstí. Ty pohánějí i tvorbu protilátek pomáhajících v boji s chorobami. Vaše imunita sílí už i jen tím, že přijdete do kontaktu s viry jiných lidí.

Nepodceňujte spánek

Snažte se dobře spát. V ložnici udržujte spíše chladno a pořiďte si dobrou matraci a polštář. Spánek pomáhá obnovit váš imunitní systém, takže jeho nedostatek zvyšuje riziko nachlazení.

Vyzkoušejte bylinky

Je to skvělá prevence proti nachlazení. Podporují imunitní systém. A v případě, že se o nás již začíná nějaká nemoc pokoušet, rychle ji dokážou zahnat nebo alespoň pomohou zkrátit dobu nachlazení. Vhodné jsou například Echinacea nebo černá bezinka

Jezte více masa a ryb

Obsahují zinek a minerály, které jsou pro imunitu velmi důležité a můžou zastavit množení virů. Pokud jste vegetarián, je vhodné užívat zinek jako doplněk stravy.