Doporučujeme Pro maminky Zdraví

Zachovejte si během těhotenství své zdraví

Těhotenství je pro ženu období velmi krásné. Její tělo však prochází velkými změnami, proto je potřeba si zachovávat stálé zdraví. Tyto tipy vám pomohou jej podpořit.

Zdravé stravování

Konzumace zdravých potravin je v období těhotenství velmi důležitá. Živiny potřebuje nejen měnící se źenské tělo, ale také miminko. Jen tak může růst a dobře se vyvíjet. V jídelníčku by se měly objevit barevné druhy ovoce a zeleniny, celozrnné produkty, potraviny bohaté na vitamíny a minerály, bílkoviny, produkty s nízkým obsahem nasycených tuků.

Dostatek hydratace

Těhotné ženy potřebují dostatek tekutin. Vyhýbejte se slazeným a syceným nápojům, pijte hodně vody nebo bylinných čajů.

Pravidelná předporodní péče

Dodržujte předepsané pravidelné lékařské kontroly. U maminek, které nemají pravidelnou lékařskou péči, se objevuje vyšší riziko zdravotních komplikací.

Pozor na konzumaci některých pokrmů a potravin

Existují některé potraviny a pokrmy, kterým je vhodné se, během těhotenství, vyhýbat. Patří mezi ně konzumace syrového masa a vajec, nepasterizované mléko, měkké druhy sýrů (feta, brie).

Pozor na alkohol

Konzumace alkoholu zvyšuje riziko narození dítěte s různými poruchami. Vyhýbat alkoholu by se měly ženy nejen během těhotenství, ale i v období, kdy se o těhotenství pokoušejí.

Škodlivost kouření

Kouření zvyšuje riziko výskytu syndromu náhlého úmrtí kojence, předčasného porodu či potratu.

Dostatek pohybu

I během těhotenství je potřeba zůstat pohybově aktivní. Existuje celá řada sportovních aktivit a cvičení vhodných právě pro těhotné.

Dostatek spánku

Dostatečný a kvalitní spánek je důležitý nejen pro nastávající maminku, ale i pro její budoucí miminko. Ideální je 7-9 hodin denně.

Pozor na stres

Nižší míra stresu je pro těhotenství velmi důležitá. Těhotné ženy by se měly vyhýbat stresovým situacím.