Novinky Zdraví

Jak přežít menstruační bolesti

Menstruace… přirozený jev, který jednou měsíčně nemine žádnou z nás. Problém však nastává tehdy, když je naše menstruace (ať už samotná menstruace, nebo PMS) doprovázena nesnesitelnými bolestmi. Někdy jsou bolesti tak nesnesitelné, že nejste pomalu schopny sedět, natož tak stát, nebo dokonce vykonávat nějakou práci. Ale i bolest se dá potlačit a já Vám přináším několik osvědčených tipů, které vám od menstruačních bolestí uleví.

Vitaminy a minerály

Jejich přísun je během menstruace nutný a může potlačit bolest. Doporučuje se například hořčík, vitamin B6, nebo třeba vápník a vitamin E. Z přírodních doplňků stravy mám velice dobrou zkušenost s drmkem obecným, který beru během celého roku formou tinktury. Další osvědčenou přírodní léčbou může být také pupálkový olej, s kterým ovšem zkušenost nemám.

Přísun tepla

Je jen na vás, jestli si napustíte horkou vanu, nebo si nahřejete termofor, v každém případě teplo je jednou z nejlepších věcí, které mi na bolestivou menstruaci pomáhají.

Pohyb a relaxační aktivity

Věřím, že některé z Vás mají bolesti tak silné, že nejsou schopny se ani pohnout, pokud je však bolest snesitelná, určitě doporučuji zdravý pohyb. Trošku si zacvičit, případně si jít na chvíli zaběhat. Při cvičení se totiž zrychluje tok krve, což může velmi příznivě ovlivnit naší menstruaci. Doporučuje se také provádět relaxační aktivity, například jógu nebo meditaci.

Pokud jsou bolesti opravdu silné a nepomáhá ani jedna z výše uvedených věcí, je nejspíše třeba poradit se s lékařem a jít na to chemicky, tedy prášky proti bolesti, případně hormonální antikoncepcí. Můžete také vyzkoušet akupunkturu.

Doporučuje se také omezit přísun kofeinu a alkoholu.

Nezbývá mi nic jiného, než držet palce, ať Vás menstruační bolesti nadále netrápí.