Novinky Rodina

Zastřihování srsti psa doma

Mnoho majitelů psů svěří svého čtyřnohého mazlíčka profesionálům, odkud pes odchází s kvalitním sestřihem, ale ne každý může tuhle techniku preferovat. Psí salóny sice mají své know-how a zkušenosti, ale my si dnes poradíme trochu jinak.

Chcete se stát odborníkem na stříhání srsti svého psa? I když se vám občas může podařit skutečně komický kousek, věřte tomu, chlupy znovu dorostou. On i první pokus nerovnoměrného zastřihnutí, nemusí vypadat zle. Za měsíc má pes centimetr chlupů zpátky, takže žádný stres.

Nemusíte mít žádné speciální nůžky, postačí velké kovové nůžky bez plastových krytek, ty v srsti snadno zavadí. Některé z nich je možné i před stříháním nabrousit stejně jako nože. Dejte pozor na oblast uší a kolem tlapek, abyste psa neporanili. Pracujte maximálně šetrně. Čistotu a ostří nůžek udržujte ochranným sprejem.

Když nevíte co dělat když se pes vrtí, ideální bude, když vám zvířecího miláčka někdo podrží. Pes se dobře stříhá na kuchyňském stole, když pod něj dáte neklouzavou podložku. Pokud váš pes vlastní hustou a objemnou srst, ideální doba pro stříhání je každých 6 – 8 týdnů. V některých ohledech srst poskytuje izolační vrstvu na ochranu proti teplu a chladu. Když má však pes holé bříško a leží na zemi, ochlazuje se a je chráněn před sluncem.

Tipy pro správné stříhání na závěr:

  • Vyberte klidné místo a pamatujte na to, že chlupy budou všude, tak i takové, kde se vám podaří snadno uklidit.
  • Pokud je pes špinavý, vykoupejte ho šampónem pro domácí mazlíčky.
  • Jakmile je srst suchá, vykartáčujte ho a chlupy zachyťte třeba na rohož.
  • Stříhejte ve směru růstu chloupků a postupujte dlouhými hladkými tahy.
  • K ostříhání chlupů na packách můžete použít nejprve kartáč, tím je vytáhnete a jednoduše pak nůžkami ostříháte.
  • Psi mající srst připomínající tvrdé špendlíky, nejde ani tak stříhat, jako spíše holit. Tu se poraďte, strojek přiléhá na kůži a mohl by ho zranit.
  • Pokud je pejsek ze stříhání nervózní, dejte mu nějaké pamlsky.