Pro maminky Recepty Rodina Zdraví

Smoothie nejen pro letní osvěžení

Smoothie je nápoj, který se připravuje z čerstvého ovoce či zeleniny a pokud to jde, tak i se slupkou. Díky tomu tak můžeme využívat veškeré benefity, které nám čerstvé plody nabízejí. Kromě toho je to jednoduchý a snadný způsob, jak zvýšit příjem čerstvého ovoce a zeleniny. Tento způsob úpravy umožňuje snazší trávení a lepší využití obsažených látek v jednotlivých plodech.

Jak si připravit kvalitní a chutné smoothie?

Smoothie se skládá z tekuté části, pro níž lze využít zelený čaj, vodu nebo mléko a z části ovocné, zeleninové nebo její směsi. Kombinace jednotlivých druhů záleží na chuti každého z nás. Kromě ovocného a zeleninového smoothie si lze připravit i smoothie, které podpoří hubnutí či detoxikaci organismu. Do smoothie můžeme přidat ovesné vločky a získáme tak výživnou svačinu, nebo v letním období výborné osvěžení, které nejen zasytí, ale také dodá potřebnou energii.

Složení smoothie by mělo odpovídat denní době. Do ranního smoothie je vhodné přidat více ovoce, pokud je určené pro odpolední či večerní konzumaci, mělo by obsahovat více zeleniny.

Pro ovocné smoothie lze využít jakékoli druhy ovoce. V zeleninovém smoothie se nejčastěji objevuje baby špenát, listové saláty, petrželka, některé druhy plodové zeleniny (rajče, okurka) a některé druhy zeleniny kořenové. Pro dochucení lze využít bylinky.

Pokud je smoothie určené pro redukční dietu, neobsahuje žádné druhy cukrů a je vhodné do něj přidat zdravé tuky ve formě lněného semínka nebo kousků mandlí. Jestliže chcete zvýšit hubnoucí účinky, přidejte do smoothie stimulant v podobě zeleného čaje nebo kofeinu.

Smoothie z bobulového ovoce

Bobulové ovoce pomáhá snižovat krevní tlak, podporuje zdraví srdce, je to důležitý zdroj vitamínů a minerálů. Mezi tyto druhy patří jahody, borůvky, brusinky, maliny, ostružiny, rybíz či angrešt.

Suroviny pro přípravu:

  • jeden či více druhů bobulového ovoce – hrstka
  • jeden banán
  • hrst vloček
  • 250 ml tekutiny (voda, mléko, jablečný džus přírodní, voda z mladého kokosu, zelený čaj)
  • 1 lžíce semínek (chia, lněné, konopné)
  • 1/2 lžičky vanilkového extraktu – může a nemusí být