Ceněná součást našeho jídelníčku, která je velmi vydatná, dietní a zároveň i chutná. Dá se využít do mnoha jídel a dokonce i alkoholických nápojů, nejen v rámci asijské kuchyně, lidstvo jako takové ji ostatně zná už více než deset tisíc let. Každý čtvrtý obyvatel naší planety si nedovede bez rýže představit snad ani jediný den. Celosvětová spotřeba dělá ročně na půl miliardy tun. V čem že je vlastně tak úžasná? Jaké látky obsahuje a jak může prospět našemu zdraví?
Rýže je vhodná nejen pro dietu, ale klidně i pro nejmenší děti. Podobně jako vajíčka je až nebývale snadno stravitelná, nenadýmá a neobsahuje ani žádný cholesterol ani lepek. Velmi užitečná je při žaludečních problémech, průjmu nebo teplotách a zánětech. Poměrně nízký glykemický index rýže pak znamená jediné – hodí se i pro dietní stravování. Tento index ještě snížíte, když k rýži přidáte kousek zeleniny nebo libového masa (což je nakonec obvyklá příloha nejen v našich zeměpisných šířkách). Kromě jiného také patřičně podpoří metabolismus. Není tedy divu, že má rýže pro mnohé cenu zlata a začíná z našich kuchyní vytlačovat třeba knedlíky či brambory.
Rýže je také optimálním jídlem pro kulturisty a vůbec všechny, kdo pravidelně navštěvují posilovnu. Je totiž opravdu mimořádným zdrojem sacharidů, v tomto ji předčí jen málokterá jiná potravina. Hrnek uvařené rýže má navíc jen asi 600 kilojoulů, její pravidelná konzumace snižuje krevní tlak a pomáhá při prevenci diabetu nebo rakoviny.
A po jaké rýži v obchodě sáhnout? Loupaná je sice osvědčenou klasikou z hlediska chuti, ale má bohužel menší výživovou hodnotu než neloupaná. Slupka totiž obsahuje pestrou paletu vitamínů (zejména skupiny B) a minerálů. Velmi populární by mohla být v budoucnu černá rýže, která byla vyhrazena v medievální Asii jen pro korunované hlavy. Obsahuje totiž až nadpozemské množství antioxidantů a dá se označit za skoro zázračnou potravinu.