Novinky Rodina

Potřebují psi na zimu svetr?

Jste příznivci oblékání psů? I když se to může na první pohled zdát jako holý nesmysl, jsou pejsci, kterým bychom svetřík neměli odpírat. Více se dozvíte v našem článku. Vidíte občas, že se váš pes venku třese? Teploty venku dosahují bodu mrazu a vy se mu stydíte obléct svetr. Co by na to řekli lidi? Nemějte však strach, dnes je oblečení na psy celkem běžnou součástí.

Psi sice mají chlupy, ale ne všechny rasy vlastní stejné vrstvy kožíšku. Je to dáno genetikou, ale i prostředím, kde žijí. Někteří psi tak potřebují na zimu trochu „vytunit“ jejich srst. Vy byste si také nerada vyšla ven bez oděvu, když venku mrzne.

Spoustu pejsků se v zimě zdráhá jít ven

Ano, i to je důvod, proč ho obléci. Bude mu tepleji a venku si to daleko více užije. Teplota pejska je také dána tím, jak doma vytápíte, jaké je plemeno, jak je velký/malý, kolik váží, jakou má srst, kolik mu je let, atd. Psa s krátkými nebo jemnými chlupy svetr příjemně zahřeje. Bude pro něj pohodlím. Takovým příkladem je i vystříhaný pudlík, jehož majitel je pyšný na sestřih, ale v zimě mu bude chladno. Počítat bychom také měli s poklesem obranyschopnosti u starších psů. Jejich imunitní systém nemusí vždy pracovat bezchybně, i z toho hlediska je důležité poskytnout psovi dostatek tepla (Cushingova nemoc, hypotyreóza). Na takové pejsky dávejte pozor i v interiéru.

Je zde jistá výjimka, komu svetr raději ne

Psům s chundelatou srstí bude další vrstva oblečení nejen nepříjemná, ale také nadbytečná. Pejsek by se mohl přehřívat, např. sibiřský husky, malamut a bernardýn. Zatímco anglický chrt, čivava, teriér nebo pinč, oblečení ocení.

Pokud jste se rozhodli pejskovi pořídit svetr, zvažte také materiál. Vlna je hodně teplá a není až tak praktická, když budete svetr často prát, váš pejsek se může začít drbat kvůli svědění. Nejlepší volbou je směsice materiálů (vlna x bavlna x akryl). Před nákupem oblečení psa dobře změřte, aby mu svetr padl jako ulitý (krk, hrudník, délka zad). Není dobře, když svetr psovi plandá, mohl by se o něj někde zachytit nebo mu bránit v přirozeném pohybu podobně jako těsný svetr.