Jak podpořit ženu v menopauze?

V období přechodu prožívají ženy celou řadu změn a to jak po stránce psychické, tak i fyzické. Jde o velice náročnou životní etapu každé ženy, která však zasahuje i do života jejich partnerů. Jedním z velkých projevů může být nervozita nebo emoční nestabilita. Velice důležité však je, aby spolu partneři komunikovali, je to základ pro dobrý vztah.

Žádná žena nechce stárnout. Každá klade důraz na vzhled a výkon a v tomto období se začínají objevovat první příznaky stárnutí, které každá žena vnímá velice negativně. Tělo nám začíná dávat jasně najevo, že se něco mění. Přestože, si to řada žen nechce připustit, jsou tyto změny v jejím životě nevyhnutelné. Přestože se stále cítíme mladé, tělo nám dává najevo něco jiného…

Náladovost je nesnesitelná

Toto období mohou doprovázet výkyvy nálad a podrážděnost. Časté změny nálad mají velký dopad nejen na ženu samotnou, ale i na její okolí a veškeré její vztahy. Občas se z poklidného rodinného života stává téměř bitevní pole a to nejen s partnerem, ale i s dětmi. Za všechno částečně může i nižší hladina serotoninu, která občas ženu mění v časovanou bombu. To jí raději jděte z cesty.

Na emocionální prožívání se podílí celá řada faktorů. Především je to celkový zdravotní stav, životní styl, stravovací návyky či genetické predispozice. Některé faktory ovlivnit lze, jiné nikoli.

Partnerova podpora

Přestože se zdá, že to není možné, právě partner může ženu v tomto jejím kritickém období podpořit. Žena se začíná cítit oslabená a je to právě partner, který jí poskytuje pozitivní zpětnou vazbu. Může jí podpořit tím, že jí ukáže, že její hodnota je stále stejná. Každé ženě pomůže, pokud bude vědět, že je ceněná pro to, co má uvnitř a nikoli proto, jak vypadá.

Žena potřebuje ujištění, že si jí partner stále cení.

Někteří muži se jen těžko smiřují s tělesnými změnami svých protějšků, především, pokud dojde k nadváze. Mají pocit, že partnerky nedělá nic pro to, aby se její váha dostala do normálu.

Je dobré, aby se muži snažili získat co nejvíce informací o tom, co se děje v těle jejich partnerky, k jakým změnám dochází a co mají za následek.

Ženy by se naopak neměly stydět a bát o svých problémech s partnerem hovořit. Je potřeba ženu podpořit, vždyť přechod je přirozený proces, se kterým se setká každá žena. Některá dříve, jiná později. Období, kdy děti dospěly a začínají se osamostatňovat by pro partnery mělo být příjemné a měli by si ho užívat, věnovat se sobě a svým zájmům.

Bylinná pomoc

Přírodní prostředky mohou pomoci zmírnit některé příznaky, ať už jsou to návaly horka nebo „nenálady“.

Pro vylepšení psychické pohody a rovnováhy může pomoci například kanadská brusinka. Proti depresím, úzkostem, kolísání nálad a stresu vyzkoušejte třezalku tečkovanou. Předrážděnost a depresívní nálady sníží ploštičník hroznatý. Na nervozitu je dobrý čaj z chmele. Také meduňka má pozitivní vliv na nervozitu. Ženšen podpoří při stavech psychického i fyzického vyčerpání.

Potraviny pro dobrou náladu

Pro dobrou náladu je potřeba mít v těle tu správnou hladinu hormonu štěstí, tedy serotoninu. Lze ji podpořit i některými druhy potravin s obsahem tryptofanu.

  • Banány

Obsahují velké množství tryptofanu, draslík a fungují jako přírodní antidepresivum.

  • Mandle

Obsahují hořčík, který má pozitivní vliv na naši psychiku.

  • Rybí maso – tuňák, losos

Obsahují tryptofan a omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají v boji proti špatné náladě.

  • Špenát

Obsahuje vitamíny z řady B, které stimulují produkci serotoninu.

  • Kakao a čokoláda

Pomáhají stimulovat a revitalizovat organismus. Obsahují tryptofan.

  • Řapíkatý celer

Tato méně využívaná zelenina snižuje hladinu stresových hormonů a vysoký krevní tlak.

  • Ořechy a luštěniny

Posílí nervy a dodají elán, mají pozitivní vliv na naší psychiku.

Jedna rada na závěr:

Přechod není nemoc, tak vzhůru do života…

Renata Bachtíková

Learn More →