Cestování

Poděbradská pohoda

Poděbrady jsou lázeňské město ve Středočeském kraji nedaleko Nymburka a z Prahy je to sem necelých 50 km. Město leží v rovinaté polabské nížině, která je rájem cyklistů, kteří nemusí kopcovitý terén. Slouží jim k jejich vyžití několik cyklotras a také nová cyklostezka nazvaná Freyova.

Z historie Poděbrad je známo, že zde král Přemysl Otakar II. ve 13. století nechal vybudovat kamenný hrad, který byl postupně přestavěn na zámek v dnešní podobě. K velkému rozkvětu města a přilehlého panství došlo za pánů z Kunštátu, z nichž nejznámějším byl český král Jiří z Poděbrad. Lázněmi se Poděbrady staly po objevení minerálního pramenu, který byl navrtán v r. 1905 na nádvoří zámku. Zdejší minerální vody lázně nasměrovaly ke specializaci na léčbu nemocí srdce a oběhového ústrojí.

254px-Podebradsky_zamek_(01)Historické jádro města Poděbrad bylo v r. 1992 vyhlášeno za městskou památkovou zónu. Chráněno je nejen městské jádro, ale i přilehlá lázeňská čtvrť. Návštěvníci Poděbrad a lázeňští hosté obdivují na městě jeho poklidnou atmosféru a mnoho kulturně-historických památek.

K pohodě lázeňského pobytu v Poděbradech přispívá m.j. výletní lod Král Jiří, která vám při hodinové romantické okužní plavbě umožní zhlédnout krásy města i okolní přírody. Historie plavby má dlouhou tradici spadající až na samotný počátek provozu lázní. Tehdejší ředitelství zdejších lázní zavedlo výletní plavby jako příjemné zpestření lázeňského pobytu. Přístaviště výletní lodě najdete na Zámeckém nábřeží poblíž mostu přes řeku Labe.

Poděbrady jsou i výchozím místem pro podnikání výletů do okolí. Lázeňský pobyt v Poděbradech si můžete zpestřit výletem například do Nymburka, kam je to pouhých 10 km. Necelých 20 km od města můžete navštívit například Kouřimský skanzen vesnických staveb a řemesel, nebo zámek Loučeň, kde je v zámecké zahradě největší labyrint vytvořený ze vzrostlých rostlin u nás.