Komu z nás se občas nějaký z nic neobjeví?
Mozoly a kuří oka jsou plochy drsné a zesílené kůže, které se vytvářejí na rukou a nohou v průběhu času a důsledkem tlaku či tření. Kuří oka mají vnitřní jádro a obvykle kulatý tvar, mozoly nemají obrys.
Co způsobuje mozoly a kuří oka?
Většinou to bývá tlak na jedno místo, tření špatně padnoucích bot nebo bot vysokých, ponožek či punčoch. Kuří oka vznikají také jako důsledek špatného postavení prstů na noze.
Mozoly vznikají v podstatě jako ochrana pokožky před poškozením.
Domácí přípravky
Epsomská sůl
Připravte si koupel, která je účinná, protože změkčí kuří oka a otlaky. Připravíte si jí velice snadno – postačí do horké vody nasypat 1/2 šálku epsomské soli a nechat ponořené potřebné části těla po dobu 10 – 15 minut. Po řádném vysušení použijte kokosový nebo jojobový olej, který místa zvláční a zabrání vysoušení.
Epsomská sůl je také přírodní peeling, postačí rozmíchat olej (mandlový, jojobový) se solí v poměru 2:1
Kokosový olej
Masáže nohou pomocí kokosového oleje zlepší prokrvení, hydratují a zjemní pokožku. Kokosový olej je bezpečný a účinný pro péči o suchou pokožku a navíc má antiseptické účinky.
Zahřejte asi lžíci kokosového oleje v ruce a masírujte postižená místa. Ideální je masáže provádět před spaním a olej nechat působit přes noc, vhodné je použít ponožky.
Kyselina salicylová
Rozpouští odumřelé kožní vrstvy. V minulosti se často používala při léčbě bolestí, má protizánětlivé vlastnosti.
Jablečný ocet
Pomáhá snižovat výskyt hrubé kůže. Jeho antibakteriální a protiplísňové účinky poskytují ochranu proti infekci.
Využít můžete koupel – 1 šálek jablečného octa přidejte do koupele na nohy a nechte působit asi 10 minut. Pro následnou hydrataci použijte olivový nebo kokosový olej.
Citronová šťáva
Stejně jako jablečný ocet má kyselost citronové šťávy antimikrobiální účinky. Můžete ji použít přímo na postižená místa nebo použít na teplou koupel.