Zdraví

Paleo dieta aneb zdravý způsob stravování

Paleo strava je způsob stravování, který je podobný tou z doby kamenné. Nemusíte se obávat, že budete jíst syrové maso. Strava tohoto typu obsahuje především maso tepelně zpracované a plody, které nám nabízí příroda. Ptáte se proč? Paleo strava, jak již bylo výše zmíněno, si bere vzor z období paleolitu, což je nejdelší období lidských dějin. Toto období ještě neznalo zemědělství, takže se lidé živili lovem a sběrem plodů, které našli v přírodě.

Jaké výhody paleo strava nabízí?

Je to jeden z přirozených způsobů stravování a našemu organismu je velmi blízký. Maso i zeleninu lze upravovat různými způsoby – grilovat, péci, vařit klasicky či na páře nebo dusit. Tato strava podporuje také snižování hmotnosti, neboť jsou z ní zcela eliminovány sacharidy. Díky tomu je redukce hmotnosti velmi účinná. Sacharidy, které naše tělo potřebuje jako zdroj energie, jsou v tomto případě nahrazeny zdravými tuky. Ty najdeme především v tučných rybách. Tyto tuky, krom jiného, také podporují normální hladinu cholesterolu v krvi.

Má paleo strava nějaké nevýhody?

Vzhledem k tomu, že je konzumováno malé množství sacharidů, může chybět energie a naše tělo se bude cítit unavené. Pro tento případ je do jídelníčku vhodné zařadit takové druhy ovoce, které mají vyšší obsah cukru.

Maso, které konzumujeme, by nemělo být příliš tučné.

Co zařadit a co vynechat

Mezi vhodné potraviny patří libové maso, ryby, mořské plody, vejce, zelenina, ovoce, semínka, houby, mořská sůl, bylinky, bylinné čaje.

Potraviny, kterým byste se měli vyhnout, jsou mléko a výrobky z něj, obiloviny a potraviny z nich vyráběné, luštěniny, brambory, cukr a sladkosti, potraviny s obsahem lepku a samozřejmě všechny druhy potravin připravovaných průmyslově. Samozřejmostí je absence alkoholu, kávy a čaje.

Množství vhodných potravin není nijak omezeno.

Tip for you: secret leaks