Zdraví

Jak se pozná dna

Dna byla v minulosti označována jako nemoc bohatých či jako nemoc králů. Je to z jednoho prostého důvodu – tato nemoc poměrně úzce souvisí s konzumací masa a jiných nezdravých potravin. Nemoc dna z naší populace nevymizela, spíše naopak – objevuje se stále častěji. V tomto článku se dozvíte podstatné informace o vzniku, projevech i léčbě této poměrně zákeřné nemoci.

Jak dna vzniká

Dna je typem zánětu kloubů a řadí se do skupiny metabolických onemocnění. Její vznik totiž souvisí s tím, že lidské tělo není schopné odbourávat látky zvané puriny. Ty obsahují kyselinu močovou a pokud nejsou zpracovány, usazuje se právě kyselina v kloubech, kde může napáchat velké škody. Důležité je vědět, že ve velké míře se puriny nacházejí v masu – tedy v potravině, která byla dříve vzácná a mohli si ji dovolit jen opravdu bohatí (odtud tedy její druhý název).

Dna se dá poměrně lehce odhalit

800px-Gout2010Pro lékaře je hlavním ukazatelem na dnu krevní test, který potvrdí, v jaké koncentraci se kyselina močová v krvi nachází. O problém se jedná ve chvíli, kdy jej její obsah vyšší než 420 µmol/l u mužů a 340 µmol/l u žen. Mezi typické příznaky dny patří bolest kloubů a jejich snížená hybnost. Zajímavé na této nemoci je, že nastupuje vždy poměrně rychle. Při záchvatu dny je typické, že se dostaví velká bolest palce u nohy. Ten také nateče, někdy může zčervenat a je velmi citlivý na dotek. Doprovodným projevem je horečka. Pokud se takový záchvat objeví, je třeba vyhledat lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Způsob léčby dny

Důležité je podávání léků, které snižují hladinu kyseliny močové v krvi. Dalším důležitým aspektem léčby je dieta. Ze stravy je nutné vyloučit hlavně maso a uzeniny bohaté na puriny a také vnitřnosti. Velkou roli sehrává také pravidelný pohyb. Pokud bude pacient vše dodržovat, léčba bude rychle postupovat.