Pro maminky Zdraví

Bylinky, které pomáhají ženám

V každé fázi života trápí ženy něco jiného. Ať už se potýkáme se stresem či návaly, v přírodě najdeme vždycky řešení.

Zelené léčivky jsou pro ženy opravdovými spojenci. Tělo vyladí a vrátí do rovnováhy mnohem šetrněji než léky.

V 50 letech zmírní menopauzu

Padesátka je přelom života ženy. Přináší mnoho hormonálních změn, které jsou pro tělo velkou zátěží. Dostavují se nepříjemné vedlejší účinky, jako třeba návaly horka. Naštěstí existují bylinky, které vás menopauzou provedou se ctí.

  • Řeřicha – omlazuje buňky, obsahuje velké množství živin, dodává vodu do pojivové tkáně, umí zrychlit buněčný metabolismus. Vychutnáte si ji nejlépe čerstvou, například v salátu.
  • Jetel luční – zmírňuje návaly horka, obsahuje rostlinné hormony, které mají podobný účinek jako estrogen. Pokud vás při menopauze sužuje nadměrné pocení, pijte čaj z jetele.
  • Zlatobýl – je dobrou ochranou proti infekcím močového měchýře a močových cest, působí také proti vyčerpání a snižuje otoky, je nenahraditelný na záněty ledvin, přispívá k jejich čištění, čímž zlepšuje revmatické obtíže a dnu. Sbírá se horní část nedřevnaté natě, nejlépe před rozkvětem, vzhledem k vyššímu podílu tříslovin, nepijte zlatobýl pravidelně.

Od 60 let pomáhají udržovat síly

Po šedesátce se nám bohužel v těle již netvoří tolik estrogenu, kolik by bylo potřeba. Tím je ohroženo srdce, cévy a kosti.

  • Chmel – pro hluboký spánek. Tato popínavá rostlina má podobné účinky jako právě estrogen, uklidňuje a pomáhá s usínáním. Vypijte před spaním odstátý výluh z 1 lžičky chmele a 500 ml vroucí vody.
  • Hořký pelyněk – vyztuží cévy a sníží cholesterol. Díky rutinu, který je v pelyňku obsažený, snižuje hladinu cholesterolu a lipidů (tuků) v krvi, je ideální k posílení kardiovaskulárního systému. Listy jsou nahořklé, ale jsou vhodné k dochucení dušeného masa a pokrmů z brambor. Lze je použít čerstvé i sušené.
  • Přeslička rolní – posiluje kosti. Obsahuje vysoké množství minerálů, zejména křemíku. Posiluje kosti, chrupavky, vlasy a nehty. Její pravidelné užívání napomůže v prevenci osteoporózy. Pro léčivé účely se užívá přeslička rolní, ne lesní, ta může být toxická.