Velká část naší populace má obtíže se spánkem. Ve většině případů si však za nespavost většinou můžeme sami. Někdy je na vině stres, jindy zase nevhodná večeře nebo hádka s partnerem. Některé příčiny nespavosti bohužel odstranit nemůžeme. Patří k nim práce s nočním provozem nebo světelný smog. Ohroženou skupinu tvoří i zaměstnání, které je celodenně vystavováno umělému světlu.
Melatonin – spánkový hormon
Hladina tohoto hormonu udává náš biorytmus. Má vliv na krevní oběh, tlak, teplotu, metabolismus, pohlavní hormony, imunitu, stárnutí a dokonce i na psychiku. Jeho hladina se zvyšuje, pokud se naše tělo dostane do tmy. Díky tomu můžeme lépe usnout a kvalitně tak využijeme čas určený pro odpočinek a relaxaci.
Aby bylo v místnosti, kde spíte, dostatek tmy, je potřeba ji náležitě upravit. Ve městech se nevyhnete světlu z ulice, ale můžete jej eliminovat tím, že si pořídíte závěsy nebo žaluzie, které vytvoří příjemné prostředí pro tvorbu melatoninu.
Pravidelný biorytmus – podpora spánku
Pokud budete dodržovat pravidelný biorytmus, tělo vám bude vděčné. Vzhledem k tomu, že dostateční hladina melatoninu pomáhá regulovat denní rytmus, má také příznivý vliv na kvalitní a dostatečný spánkový cyklus.
Tipy pro vás
Pokud také máte obtíže s usínáním, podívejte se na některé tipy, které by mohly kvalitu vašeho spánku zlepšit.
- Před usnutím není vhodné pít kávu a černý či zelený čaj.
- K večeři nekonzumujte těžká a kořeněná jídla.
- Kvalitu spánku zhoršuje i večerní konzumace alkoholu.
- Ložnice není vhodné místo pro televizi. Ani čtení v posteli není ideální činnost.
- Zkuste si upravit den tak, abyste uléhali i vstávali vždy přibližně ve stejnou dobu.
- Po večeři se věnujte činnostem, které vás uklidní, neřešte nepříjemnosti ani pracovní záležitosti.
- Pokud je příjemné počasí, vydejte se na krátkou večerní procházku.
- V místnosti, kde spíte, by neměl být žádný rušivý zvuk. Není vhodné ani světlo a je potřeba zajistit i ideální teplotu.