Domácí příprava kandovaného ovoce není nijak složitá, navíc pomůže ovoce zakonzervovat na velmi dlouhou dobu a dodá mu nejen zajímavý vzhled, ale i chuť. Využít jej pak můžete na domácí pečení a uvítají jej i hospodyňky do domácího cukroví.
Kandováním ovoce dochází k úplnému vypařování vody, která se nahrazuje cukerným sirupem. Cukr se jako konzervant ovoce používá již od pradávna.
Než začnete kandovat
Než začnete jakékoli ovoce kandovat, je potřeba jej připravit. Vybíráme pouze zdravé kousky, chemicky neošetřené. Nejprve je dobře omyjeme, pokud obsahuje pecky nebo semena, odstraníme je, zbavíme jádřinců a nakrájíme na plátky. Ty by neměly být silnější, než 6 cm. Do silných plátků uděláme otvory pomocí špejle, aby se do nich dostal cukr.
Jaké ovoce kandovat?
Kandovat se dát téměř každý druh, u některých plodů lze kandovat i kůru.
Tvrdé druhy
Mezi tvrdé plody patří například jablka, hrušky či zázvor. Ty potřebují nejprve převařit. Připravíme si nálev: na 1 kg ovoce, jeden litr vody a 2 kg cukru. Do nálevu dáme ovoce, které povaříme 2 minuty a necháme 24 hodin proslazovat. Následně ovoce vyndáme, odstraníme vzniklou pěnu, nálev opět převaříme a ovoce do něj vrátíme. Vaříme na mírném plameni 3-4 hodiny. Po uplynutí této doby jednotlivé kousky obalíme v moučkovém cukru a dáme usušit do trouby nebo sušičky. Ovoce vydrží asi 3 měsíce.
Měkké druhy
Mezi tyto druhy se řadí především jahody, maliny nebo meruňky. Toto ovoce není potřeba vařit, pouze jej vložíme do cukerného roztoku, který prošel varem. Necháme 24 hodin proslazovat. Ovoce vyndáme, sirup povaříme a ovoce do něj vrátíme. Opakujeme pod dobu sedmi dní. Následně obalíme v moučkovém cukru a usušíme, stejně jako plody tvrdší.
Citronová a pomerančová kůra
Kanduje se stejně, jako tvrdé druhy ovoce. Před vlastním kandování je vhodné ji na dva dna namočit do vody, zbaví se tak hořké chuti.