Dnes představím tu zdravější cestu léčby bolestivé menstruace, a sice léčbu rostlinkami. I s těmi se to ale nesmí přehánět a jejich maximální denní užívání se doporučuje maximálně na dobu dvou měsíců, poté je třeba organismus nechat odpočinout. Rozhodně dbejte na doporučení lékárníků!
„Babka kořenářka“ není ani v tomto století na škodu, byť i bylinky mohou být jedem, vyvolávat halucinace (nebo snad i vize budoucnosti), při jejich vhodném výběru a dávkování jsou pomocníkem k nezaplacení…
Jablečník obecný (Marrubium vulgaris)
Není příliš znám, ale krom menstruace pomáhá i při žaludečních potížích, nechutenství, pocitu plnosti, nebo nadýmání. Pomáhá vypuzovat žluč, podporuje vykašlávání při katarech horních cest dýchacích a v historii se používal zejména na zevní kožní defekty a poranění (dokonce se přikládal i na hnisavé rány u dobytka), při oběhových potížích, a právě při menstruační bolesti.
Kontryhel (Alchemilla vulgaris, husí nožka, polní muškát)
Ženám především doporučovaný. Celkově srovnává ženský organismus a zajišťuje zdravé prostředí pro vývoj plodu v těhotenství ženy. Pokud se teprve snažíte otěhotnět, měly byste kontryhel pít pouze v období od menstruace do ovulace, kdy pomáhá k růstu děložní sliznice. Koupíte jej sypaný v lékárnách, DDD nesmí přesáhnout víc jak 3 šálky denně po dobu celého cyklu (i mimo něj, poškozuje totiž játra). Čaj připravte ze dvou lístků kontryhelu, zalijte vroucí vodou, a poté sceďte. Můžete přidat i jednu lžičku sušených měsíčků. Užívání kontryhelu ale může být škodlivé i tehdy, máte-li například endometriózu, kontryhel pak nepijte, zhoršil by váš stav. Dobrý je ještě proti průjmu, na bolesti hlavy a na hebkou pokožku.
Len setý (Linum Usitatissimum, trhovníček)
Na silnou a bolestivou menstruaci a jako projímadlo, když rozdrtíte semínko. V případě čaje se nepolekejte slizu, je to jeho účinná látka. Len má vysoký obsah vlákniny, proto jej můžete přidávat také do jídla, pečiva a do salátů spolu s dýňovými semínky. Pravidelná konzumace lněného oleje léčí záněty kloubů u revmatiků, kašový obklad zase můžete použít na vředy, kožní vyrážky a proti bolesti zubů (rozdrťte semínka, vložte je do plátěného pytlíku, zalijte horkou vodou a následně přiložte na postižené místo). Lněný čaj je také osvědčeným kloktadlem při zánětech v ústní dutině a hrdle, pomůže i při kašli a chraptivosti (1-2 lžíce lněných semínek zalijte šálkem vody, 10-20 minut vyčkejte, poté zahřejte a sceďte).
Další zázračná a oblíbená rostlinka. Především rodičky by jej měly začít užívat minimálně pár dní před očekávaným porodem, a to kvůli příznivému vlivu maliníku na dělohu. Účinný je však i na naši bolestivou menstruaci, pravidelně jej pijte už týden před očekávanou menstruací, a to dva šálky denně.
Tu známe na uklidnění, možná i na dobrý spánek a proti stresu. Meduňka ovšem uvolňuje i menstruační křeče.
Řebříček
Není dobrý, ale svou hořkost vynahradí kvalitním účinkem. Pomáhá navíc při silném krvácení.
Sezam – vynikající je Halloumi sýr obalovaný v sezamu a osmahnutý na pánvi. Nebo marinované maso v marinádě se sezamem. Nebo salát se semínky granátového jablka a sezamu. Ovšem vynikající je i seznam, připravený podobně jako len setý, tedy jako čaj. Má totiž příznivý vliv na kvalitu mateřského mléka a uvolňuje napětí v děloze (to ostatně uvolňuje i čaj z heřmánku, kozlíku lékařského, z lipového květu, ze skořice nebo zázvoru).
Ženské míchané čaje.